ERC Symbol
HALL OF THE
SECRETARIES OF STATE


Robert Lansing

Robert Lansing

State of Residency: New York
Appointment: Jun 23, 1915
Entry on Duty: Jun 24, 1915
Termination of Appointment: Feb 13, 1920
Presidency: Wilson
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 13, 1915

As Secretary of State



Foreign Travels of Secretary of State Robert Lansing

Foreign Relations of the United States:
1915, 1916, 1917, 1918 (vol. 2), 1919 (vol. 1-13), 1914-1920 (Lansing Papers)



Profile
Born: October 17, 1864
Died: October 30, 1928
Married: Eleanor Foster
Education: Amherst College
Occupation: Lawyer


Government Positions


Notable Events

  • Instrumental in founding the American Society of International Law in 1906

  • Established the American Journal of International Law in 1907

  • Practiced international law in Wasington, D.C.


  • Previous Secretary of State: William Jennings Bryan
    Return to Index

    Last Updated: Feb 2, 2001
    Dsigned by Tiffeni Fontno.


    || US State Department || Federal Depository Library Program ||
    || Documents Department, UIC Main Library ||
    || Introduction || Electronic Research Collections || ERC Reference Desk || Sitemap ||
    || Other Government Resources || Alphabetic Index ||