ERC Symbol
HALL OF THE
SECRETARIES OF STATE


Henry Stimson

Henry Lewis Stimson

State of Residency: New York
Appointment: Mar 5, 1929
Entry on Duty: Mar 28, 1929
Termination of Appointment: Mar 4, 1933
Presidency: Hoover

As Secretary of State



Foreign Travels of Secretary of State Henry Lewis Stimson

Foreign Relations of the United States:
1929 (vol. 1-3), 1930, 1931 (vol. 1-3), 1932, 1933 (vol. 1-5), 1933-1939 (Soviet Union)



Profile
Born: September 21, 1867
Died: October 20, 1950Z
Married: Mabel Wellington White
Education: Yale University; Harvard University; Harvard Law School
Occupation: Lawyer


Government Positions


Notable Events

  • Practiced law in New York City


  • Previous Secretary of State: Frank Kellogg
    Return to Index

    Last Updated: Feb 2, 2001
    Designed by Tiffeni Fontno.


    || US State Department || Federal Depository Library Program ||
    || Documents Department, UIC Main Library ||
    || Introduction || Electronic Research Collections || ERC Reference Desk || Sitemap ||
    || Other Government Resources || Alphabetic Index ||