ERC Symbol
HALL OF THE
SECRETARIES OF STATE


Hamilton Fish

Hamilton Fish

State of Residency: New York
Appointment: Mar 11, 1869
Entry on Duty: Mar 17, 1869
Termination of Appointment: Mar 12, 1877
Presidency: Grant

As Secretary of State



Foreign Travels



Profile
Born: August 3, 1808
Died: September 7, 1893
Married: Julia Kean
Education: Columbia College
Occupation: Lawyer


Government Positions


Notable Events

  • President general of the Society of the Cinncinnati 1854-1893

  • During the Civil War, was one of a Board of Commissioners of the Federal Government for the relief and exchange   of prisoners

  • Was presidenet of the New York Historical Society 1867-1869


  • Previous Secretary of State: Elihu Washburne
    Return to Index

    Last Updated: Feb 2, 2001
    Designed by Tiffeni Fontno.


    || US State Department || Federal Depository Library Program ||
    || Documents Department, UIC Main Library ||
    || Introduction || Electronic Research Collections || ERC Reference Desk || Sitemap ||
    || Other Government Resources || Alphabetic Index ||