ERC Symbol
HALL OF THE
SECRETARIES OF STATE


George Marshall

George Catlett Marshall

State of Residency: Pennsylvania
Appointment: Jan 8, 1947
Entry on Duty: Jan 21, 1947
Termination of Appointment: Jan 20, 1949
Presidency: Truman

As Secretary of State



Foreign Travels of Secretary of State George Marshall

Foreign Relations of the United States:
1947 (vol.1-8), 1948 (vol. 1-9), 1949 (vol. 1-9)

FRUS online 1947-1949



Profile
Born: December 31, 1880
Died: October 16, 1959
Married: Elizabeth Carter Coles (died); Katherine Boyce Tupper Brown
Education: Virginia Military Institute
Occupation: Military


Government Positions


Notable Events

  • President of the American National Red Cross 1949-1950

  • Won the Nobel Peace Prize


  • Previous Secretary of State: James Byrnes
    Return to Index

    Last Updated: Feb 2, 2001
    Designed by Tiffeni Fontno.


    || US State Department || Federal Depository Library Program ||
    || Documents Department, UIC Main Library ||
    || Introduction || Electronic Research Collections || ERC Reference Desk || Sitemap ||
    || Other Government Resources || Alphabetic Index ||