ERC Symbol
HALL OF THE
SECRETARIES OF STATE


Elihu Root

Elihu Root

State of Residency: New York
Appointment: Jul 7, 1905
Entry on Duty: Jul 19, 1905
Termination of Appointment: Jan 27, 1909
Presidency: Roosevelt
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 6, 1905.

As Secretary of State



Foreign Travels of Secretary of State Elihu Root

Foreign Relations of the United States:
1905, 1906 (vol. 1 & 2), 1907 (vol. 1 & 2), 1908, 1909





Profile
Born: February 15, 1845
Died: February 7, 1937
Married: Clara Frances Wales
Education: Hamilton College: New York University Law School
Occupation: Lawyer


Government Positions


Notable Events

  • President of the Carnegie Endowment for International Peace 1910-1925


  • Previous Secretary of State: John Hay
    Return to Index

    Last Updated: Feb 2, 2001
    Designed by Tiffeni Fontno.


    || US State Department || Federal Depository Library Program ||
    || Documents Department, UIC Main Library ||
    || Introduction || Electronic Research Collections || ERC Reference Desk || Sitemap ||
    || Other Government Resources || Alphabetic Index ||