Return to: The Alphabetic Index of the Directory || "About the US State Department" || Electronic Research Collections Index || ERC Homepage

U.S. DEPARTMENT OF STATE
1995 ORGANIZATIONAL DIRECTORY

                  1995 ORGANIZATIONAL DIRECTORY


Use Aea Code 202 with Prefixes:  326, 523, 632, 634,647, 653, 663, 673, 
736, and 895
Use Area Code 703 with Prefixes:  204, 205, 235, 284, 285, 339, 351, 
516, 557, 644, 661, 812, 816, 834, 866, 875, and 912
Use Area Code 301 with Prefixes:  206, 436, 763, 791, and 985


OFFICE OF THE SECRETARY (S) 
Secretary Warren M Christopher  7th FL           647-5291 
  Executive Assistant Bob Bradtke  7226          647-9572 
  Senior Adviser John Hannah  7246               647-5206 
  Special Assistant Carlene Ackerman  7226       647-9574 
  Special Assistant Paul Hughes  7226            647-9573 
  Special Assistant Anne Hall  7226              647-6822 
  Staff Assistants: 
    Elizabeth R Lineberry  7226                  647-5291 
    Linda Dewan  7226                            647-5733 
    Susan Edwards  7226                          647-9572 
  Office of the Chief of Staff 
  Chief of Staff Thomas E. Donilon  7234A        647-5548 
  Staff Assistant Barbara Barclay  7234A         647-8633 
  Senior Adviser Peter Bass  7234A               647-8905 
Office of the Special Middle East Coordinator  (SMEC) 
  Special Middle East Coordinator 
  Ambassador Dennis B Ross  7527                 647-1494 
  Deputy Special Middle East 
  Coordinator Aaron D Miller  7527               647-2946 
  Special Assistant Nora B Dempsey  7527         647-0895 
  Special Adviser Ted Feifer  7527               647-0893 
  Secretary Henrietta D Mickens  7527            647-1494 
Office of the Special Adviser to the President & Secretary for Economic  
Initiatives in Ireland  S/IR 
  Special Advisor Senator George J. Mitchell 7509 736-4539 
  Deputy Martha S. Pope  6311                    736-4539 
  Special Assistant Nedra Overall  6311          736-4539 
  Special Assistant David Pozorski  6311         736-4539 
  Secretary/Staff Aide Nicole Romagnoli  7509    647-5529 
Office of the Special Adviser on Haiti  S/SAH 
  Special Adviser James Dobbins  7524            647-2817 
Office of the Special Adviser to the Secretary for the New Independent  
States  S/NIS 
    James F Collins, Senior Coordinator  7531    647-3112 
    Staff Assistant Maura Pellett  7531          647-3112 
    Deputy Steven Pifer  7531                    647-3566 
    Deputy Dan Speckhard  7531                   647-3114 
    Special Assistant Marcia Wong  7531          647-3566 
    Special Adviser James Steiner  7531          647-3114 
    Special Adviser Anne Johnson  7531           647-3114 
  Coordinator for Regional Affairs  S/NIS/RA 
    Joseph A Presel  4423                        647-8741 
    Deputy Carey Cavanaugh  4423                 647-8741 
    Special Assistant Susan Elliott  4423        647-8741 
    Special Assistant Adam Wasserman  4423       647-7132 
  Office of the Coordinator for U.S. Assistance to the New Independent  
States  S/NIS/C 
    Coordinator Thomas W Simons Jr  1004         647-4670 
    Deputy Coordinator Darryl N Johnson  1004    647-3011 
    Special Assistant (Vacant)  1004             647-2470 
    Executive Assistant Thomas Macklin  1004     647-4635 
    Senior Director for Programs William Taylor  1004   647-2180 
    Director for Humanitarian Programs Russ Hardesty  1004  647-1224 
Director for Technical Assistance William Primosch  1004    647-3099 
Director for Democracy Corps Programs Ian Kelly  1004       647-1239 
AMBASSADOR AT LARGE  S/AL 
  Robert L Gallucci  6313                        647-1829 
  Staff Assistant Eunhee Arvizu  6313            647-1829 
  Personal Assistant Madeleine Cullinane  6313   647-1829 
COORDINATOR FOR COUNTERTERRORISM  S/CT 
  Ambassador Philip C. Wilcox, Jr.  2507         647-9892 
  Staff Assistant Gina Amis  2507                647-9892 
  Deputy Coordinator Patrick Theros  2507        647-7808 
  Director for Counterterrorism 
  Operations Col Paul Burton USA  2507           647-7264 
  Director for Regional Affairs Mark Kennon  2509  647-8485 
EXECUTIVE SECRETARIAT  S/S 
  Special Assistant to the Secretary and the Executive Secretary of the  
Department Kenneth Brill  7224                   647-5301 
    Deputy Executive Secretary Marisa R Lino  7224  647-5302 
    Deputy Executive Secretary Michael Guest  7224  647-8448 
SECRETARIAT STAFF  S/S-S 
  Director Laurel Shea Gallivan  7241            647-7559 
    Deputy Director Carol Rodley  7241           647-7559 
    Staff Assistant Bernadette McCarron  7241    647-7559 
    Correspondence Officers 
      Trudy Filipek  7241                        647-5292 
      Barbara Hambrick  7241                     647-8542 
 
 
Interagency Coordinator/Staff Assistant Saadia Sarkis  7241647-6545  
Staff Officer/Line Assistants 
      TEAM A: 
        Unit 1 S,NEA,SMEC,S/P,INR                647-8313/8240 
        Unit 2 G,INL,DRL,PRM,OES,S/CT            647-9963/8348 
        Unit 3 ARA,S/SHC,H,CPR,S/TESTIMONY       647-9935/8063 
      TEAM B: 
        Unit 1 EUR,EEOCR,OIG                     647-7817/5805 
        Unit 2 T,PM,ACDA,S/AL                    647-7816/8349 
        Unit 3 D,Donilon,L,PA,S/IR,S/NIS, USIA   647-5288/8062 
      TEAM C: 
        Unit 1 P,EAP,IO,USUN/W                   647-9937/8338 
        Unit 2 E,EB,S/RPP,SA,USAID               647-9938/5804 
        Unit 3 -M,AS,A,CA,DS,FMP,M/WHL, 
        M/FSI,M/DGP,M/OFM,M/P                    647-5289/8339 
OPERATIONS CENTER  S/S-O 
  Director Catherine Barry  7516                 647-2466 
    Deputy Director Deborah E Graze  7516        647-2522 
    Senior Watch Officer  7516                   647-1512 
    Editor  7516    647-1530 
    Deputy Director, Crisis Management Staff Office 
      Richard G. Olson  7516                     647-7630 
    Emergency and Evacuations Planning  7516     647-7640 
    Emergency Relocation  7516                   647-7640 
    Military Representative  7516                647-6097 
OFFICE OF INFORMATION RESOURCES MANAGEMENT  S/S-IRM 
  Director Daniel T McIe  7512                   647-2977 
    Deputy Director Virginia Morris  7512        647-2977 
    Systems Management Division  S/S-IRM/SMD 
      Division Chief John Bentel  7512           647-8104 
    Records Management Division  S/S-IRM/RMD 
      Division Chief Charles Jackson  7512       647-3836 
    Special Research Division  S/S-IRM/SRD 
      Division Chief Elijah Kelly  7516          647-7776 
OFFICE OF THE EXECUTIVE DIRECTOR  S/S-EX 
  Deputy Executive Secretary Lynwood M Dent Jr  7511A  647-7457 
    Deputy Executive Director Charles Hughes Jr  7511A  647-5467 
    Deputy Executive Director Kristie Kenney  7511A    647-5467 
    Personnel Officer Patricia A Carter  7517    647-5638 
    Budget Officer Antonia Hawkins  7517         647-5494 
    General Services Officer James Williams  7517A    647-9221 
OMBUDSMAN FOR CIVIL SERVICE EMPLOYEES   S/CSO 
  Ombudsman Catherine W. Brown  5815A            647-2182 
    Special Assistant Rosalie Dangelo  5815A     647-2182 
Executive Secretary of the Foreign Service Grievance Board  S/FSG  
Gregory Talcott  SA30 200                        235-3181 
OFFICE OF THE DEPUTY SECRETARY (D) 
Deputy Secretary of State Strobe Talbott  7220   647-9640 
  Executive Assistant Victoria Nuland  7220      647-8931 
  Personal Secretary Valerie Frank  7220         647-8636 
  Special Assistant Mark Wong  7220              647-8930 
  Special Assistant John L Withers  7220         647-8930 
  Special Assistant Geoffrey Pyatt  7220         647-6237 
  Special Adviser Justin Leites  7220            647-8198 
  Personal Assistant Galit Zolkower  7220        647-8690 
  Staff Assistant Mary Gorham  7220              647-8931 
OFFICE OF THE U.S. PERMANENT REPRESENTATIVE TO THE UNITED NATIONS  
(WASHINGTON OFFICE) (USUN/W) 
U.S. Permanent Representative 
Ambassador Madeleine Korbel Albright  6333       736-7555 
  Chief of Staff Elaine K Shocas  6333           736-7555 
  Senior Adviser and Counsel David J Scheffer  6333  736-7555 
  Special Adviser and Speechwriter William Woodward  6333  736-7555 
  Adviser James C. O'Brien  6333                 736-7555 
  Special Assistant Suzanne George  6333         736-7555 
  Staff Assistant Christine H. Lee  6333         736-7555 
  Administrative Assistant Jane B Stich  6333    736-7555 
Ambassador K F (Rick) Inderfurth  6333           736-7555 
  (Resident at USUN New York) 
POLICY PLANNING STAFF (S/P) 
Director James B Steinberg  7311                 647-2372 
  Deputy Director Alan D Romberg  7246           647-2972 
  Associate Director Stephen Flanagan  7316      647-3551 
  Senior Advisor Luigi Einaudi  7316             647-3536 
  Special Advisor and Counsel Michael Barr  7311 647-1965 
  Staff Assistant Alex Meerovich                 647-1709 
  Personal Assistant Helen Moses                 647-2372 
  Members of the Policy Planning Staff 
    Desaix Anderson  7315                        647-3490 
    William Breer  7328                          647-0435 
    Suzanne Butcher  7312                        647-1178 
    Ian Lesser  7316                             647-3599 
    Gale Mattox  7312                            647-3393 
    Thomas Parker  7316                          647-3541 
    Peter Schoettle  7316                        647-3475 
    Yvonne Thayer  7312                          647-2706 
    Adam R. Wasserman  7315                      647-4487 
    Andrew Weiss  7316                           647-2457 
    Lisa K. Witt  7316                           647-3580 
  Chair Open Forum Rosemary O'Neill  7315        647-0532 
OFFICE OF RESOURCES, PLANS, AND POLICY (S/RPP) 
Director L Craig Johnstone  7417A                647-4427 
  Staff Assistant Susan Kosinski  7417A          647-4427 
Deputy Director (Vacant) 
  Secretary Patricia Butler  7330                647-4734 
Financial Adviser Michael Usnick                 647-3437 
  Adviser Robert Glass  7330                     647-0436 
  Adviser David Adams  7330                      647-3548 
  Adviser Robert Beckham  7330                   647-2286 
  Adviser Lionel Johnson  7330                   647-3434 
  Adviser Brian McCleary  7330                   647-3168 
  Adviser Anne Richard  7330                     647-2942 
UNDER SECRETARY FOR POLITICAL AFFAIRS (P) 
Under Secretary Peter Tarnoff  7240              647-2471 
  Personal Assistant Cornella Carter-Taylor  7240  647-2471 
  Executive Assistant David L Goldwyn  7240      647-1598 
    Staff Assistant Bobby F. Eason  7240         647-1598 
    Special Assistant Leslie A. Bassett 7240     647-2473 
    Special Assistant Esther D Brimmer 7240      647-1033 
    Special Assistant David M Hale  7244         647-4314 
    Special Assistant Blair P Hall, Jr 7244      647-0994 
    Special Assistant William E Lucas  7244      647-4315 
    Senior Secretary F. Elena Cahoon  7244       647-0995 
    Senior Secretary Patricia A Moeller 7244     647-1575 
 
UNDER SECRETARY FOR ECONOMIC AND AGRICULTURAL AFFAIRS (E) 
Under Secretary Joan E Spero  7256               647-7575 
  Staff Assistant Gloria M Marshall  7256        647-7575 
  Personal Assistant April Bint Abdulmalik  7256  647-7448 
  Executive Assistant John R Malott  7256        647-7688 
  Special Assistant Maureen Quinn  7256          647-7688 
  Special Assistant (Vacant)  7256               647-8854 
  Special Assistant Malcolm Lee  7256            647-8854 
  Special Assistant Wendy Moore  7256            647-8854 
  Special Assistant (Vacant)  7256               647-7688 
  Secretary Sheila T McPherson  7256             647-7688 
  Secretary Yvette Y Jenkins  7256               647-8854 
Office of Business Affairs 
  Senior Coordinator David Ruth  2318            647-1625 
  Deputy Coordinator George Griffin  2318        647-1625 
  Special Assistant Mary E. Tarnowka  2318       647-1625 
  Special Assistant Kenneth Donald  2318         647-0079 
  Secretary Theresa Wells  2318                  647-1259 
UNDER SECRETARY FOR ARMS CONTROL AND INTERNATIONAL SECURITY AFFAIRS (T) 
Under Secretary for Arms Control and International Security Affairs Lynn  
E Davis  7208  647-1049 
    Staff Assistant Cozetta D Johnson  7208      647-1049 
    Personal Assistant Josetta Hampton  7208     647-0060 
  Executive Assistant Edward O'Donnell Jr.  7210 647-1749 
    Executive Secretary Eva Chesteen  7210       647-4404 
    Senior Adviser James P Timbie  7210          647-4404 
    Special Assistant Andrew Winner  7210        647-4404 
    Special Assistant John Barker  7210          647-0065 
    Special Assistant Thomas Buckley  7210       647-0065 
    Special Assistant Clifton Johnson  7210      647-4404 
    Staff Assistant Joyce Nesmith  7210          647-0068 
    Secretary Louise Archer  7210                647-0065 
UNDER SECRETARY FOR MANAGEMENT (M) 
Under Secretary Richard M Moose  7207            647-1500 
    Personal Assistant Marjorie Jackson  7207    647-1500 
    Executive Assistant Ralph Frank  7207        647-1501 
    Special Assistant Jeffrey Levine  7207       647-0170 
    Special Assistant Geraldine Kam  7207        647-0170 
    Special Assistant Dean Haas  7207            647-0170 
    Staff Assistant Sharron Amis  7207           647-0167 
    Staff Assistant Delores Dyer  7207           647-1501 
  Director, Congressional Relations  M/LEG 
    Robert F Hopper 5214                         647-3032 
    Legislative Assistant Susan Andross  5214    647-3032 
    Legislative Assistant Linda Belton  5214     647-3032 
  Director, Management Planning Office  M/PO 
    Jane E Becker  5214                          647-0183 
    Deputy Management Planning Office Joseph Melrose  5214  647-0183 
    Coordinator of National Performance Review  M/NPR 
    Eliza McClenaghan  5214                      647-0184 
    Senior Financial Officer (Vacant)  5214      647-0771 
  Director Office of White House Liaison  M/WHL 
    Ertharin Cousin  5214                        647-4820 
      Staff Assistant Beverly Coney  5214        647-4820 
      Secretary Nettie Laster  5214              647-4820 
Diplomatic Reception Rooms  M/FA 
  Director Gail Serfaty 8th Fl                   647-1990 
Moscow Embassy Building Control Office  M/MEBCO 
  Director Carl Christensen  SA6 1037            516-1852 
  Deputy Director Steve R Buckler  SA6 1037      516-1843 
UNDER SECRETARY FOR GLOBAL AFFAIRS (G) 
Under Secretary Timothy E Wirth  7250            647-6240 
  Personal Assistant Sandra Ulmer  7250          647-6240 
  Executive Assistant Janet Crist  7250          647-6240 
    Senior Adviser Michael Schneider  7250       647-9796 
    Special Adviser David Harwood  7250          647-8865 
    Special Adviser Tony Gambino  7526           647-7116 
    Special Assistant Jonathan Farrar  7207      647-6108 
    Special Assistant Anne Joyce  7250           647-8745 
    Staff Aide Richard Dudley  7250              647-7600 
    Staff Aide Laurie Mitchell  7250             647-8877 
    Executive Secretary Debbie Jones  7250       647-6205 
    Secretary Margaret Dickson  7250             647-7815 
  Senior Coordinator for International Women's Issues 
    Gracia Hillman  7526                         647-9358 
    Secretary Robin Cooke  7526                  647-9154 
EQUAL EMPLOYMENT OPPORTUNITY AND CIVIL RIGHTS (S/EEOCR) 
Deputy Assistant Secretary Deidre Davis  4216    647-9294 
  Associate Director Thomas Jefferson Jr  4216   647-9295 
  Affirmative Action Outreach Coordinators 
      Gloria J Jackson  4216                     647-7824 
    Azucena M Vasquez  4216                      647-9040 
  Civil Service Complaints Manager Thomas L Williams  4216  647-9041 
  Foreign Service Complaints Manager (Vacant)  4216  647-9258 
  Attorney-Advisor (Civil Rights) Paul M Coran  4216  647-9295 
PUBLIC AFFAIRS (PA) 
Assistant Secretary Thomas E Donilon  7234A      647-5548 
  Senior Adviser Peter Bass  7246F               647-8905 
  Staff Assistant Barbara Barclay  7234A         647-8633 
Principal Deputy Assistant Secretary/Spokesman 
  R. Nicholas Burns  6800                        647-6607 
  Special Assistant David Leavy  6800            647-9606 
Deputy Assistant Secretary/Spokesman Christine Shelly  6800  647-6607 
  Executive Assistant Susan Povenmire  6800      647-6088 
  Special Assistant Peter Pappas  6800           647-6088 
  Special Assistant Nanda Chitre  6800           647-6088 
  Public Affairs Specialist Susan K. Holly  6800 647-6088 
  Staff Assistant Bettye Mayes  6800             647-7232 
Deputy Assistant Secretary/Speechwriter Bennett Freeman  7538 647-9943 
  Speechwriter Tomasz Malinowski  7538           647-9943 
  Speechwriter Vinca Showalter                   647-9943 
  Speechwriter James Gibney  7538                647-9943 
OFFICE OF PRESS RELATIONS  PA/PRESS 
Spokesman for the Department R. Nicholas Burns  6800  647-6607 
  Deputy Spokesman Christine Shelly  6800        647-6607 
  Office of Press Relations 
    Director David Johnson  2109                 647-2492 
OFFICE OF THE HISTORIAN  PA/HO 
The Historian William Z Slany  SA1 3100          663-1123 
  Deputy Historian Glenn LaFantasie  SA1 3100    663-1133 
  General and European Division Chief (Vacant)  SA1 3100  663-1134 
  Arms Control and Economics Division 
    Chief David Patterson  SA1 3100              663-1127 
  Asian and American Division 
    Chief Edward Keefer  SA1 3100                663-1131 
  Declassification Coordination Division 
    Chief David Herschler  SA1 3100              663-1145 
  Editing Division Chief Rita Baker  SA1 3100    663-1139 
  Middle Eastern and African Division 
    Chief Harriet Schwar  SA1 3100               663-1130 
  Special Projects Division 
    Chief Paul Claussen  SA1 3100                663-1126 
OFFICE OF PUBLIC COMMUNICATIONS  PA/PC 
Director Colleen Elliott  6805                   647-6317 
  Deputy Director Peter Knecht  6805             647-6512 
OFFICE OF PUBLIC LIAISON  PA/PL 
Director Mary Catherine Kirk (Actg)              647-5003 
    Office Administrator Linda King  5827        647-5003 
    Travel Assistant Amanda Collier  5827        647-8411 
  Washington Programs Division  PA/PL/WPD 
    Chief Mary Catherine Kirk  SA35 500          647-5171 
    Principals Coordinator Eileen McCormick Place  5827  647-8411 
  Regional Programs Division  PA/PL/RPD 
    Chief Joyce Nichols  5827                    647-8411 
PUBLIC INFORMATION DIVISION  PA/PL/PI 
  Chief Helaine Klasky  5831                     647-6407 
    Public Information Service                   647-6575 
INTERGOVERNMENTAL AFFAIRS  PA/IGA 
  Coordinator Joan H Colbert  6808               647-7416 
OFFICE OF INSPECTOR GENERAL (OIG) 
Inspector General Jacquelyn L Williams-Bridgers  6817  647-9567 
  Personal Assistant (Vacant)  6817              647-9450 
  Deputy Inspector Harold W Geisel  6817         647-9567 
  Special Operations Review Staff Frederick R Gedrich  5526  647-7090 
  Executive Assistant Linda Topping (Acting)  6817  647-9450 
  Management Analyst/OIG/Secretariat Linda Cook  6817  647-7230 
  Counsel to the Inspector General John D Duncan Jr  6817  647-5059 
OFFICE OF AUDITS  OIG/AUD 
  Assistant Inspector General John Payne  6817   647-7096 
Deputy Assistant Inspector General Mac MacDonald  SA39 720  284-2600  
Financial Management Division John Deering  SA39 720  284-2680 
  Information Management Division (Vacant)  SA39 720  284-2600 
  Property Management and Procurement Division 
    Jerry D Huffman  SA39 720                    284-2620 
  Consular and International Programs Division 
    Maurice Blais  SA39 720                      284-2600 
  Departmental Support Programs Division 
    (Vacant)  SA39 720                           284-2600 
OFFICE OF INSPECTIONS  OIG/ISP 
  Assistant Inspector General Clyde D Taylor  6825  647-9461 
Deputy Assistant Inspector General James K Blubaugh  SA39 930284-2750  
Resolution, Follow-up and Analysis  ISP/RFA 
    Ray Romero  SA39 930    284-2717 
  Deputy Team Leader Ruben Enriquez  SA39 930    284-2719 
  Deputy Team Leader Richard Tierney  SA39 930   284-2727 
  Deputy Team Leader Robert Peterson  SA39 930   284-2750 
  Team I John McCarthy  SA39 930                 284-2750 
  Team II David Swartz  SA39 930                 284-2750 
  Deputy Team Leader Harrell Fuller  SA39 930    284-2750 
  Team III Gordon Brown  SA39 930                284-2750 
  Deputy Team Leader Charles Anderson SA39 930   284-2750 
  Team IV Richard Melton  SA39 930               284-2750 
  Deputy Team Leader Donald Bramante  SA39 930   284-2750 
OFFICE OF INVESTIGATIONS  OIG/INV 
  Assistant Inspector General Robert S Terjesen  6817  647-8790 
  Deputy Assistant Inspector General (Vacant) SA39 910  284-1915 
    Special Operations Division William N Crane  SA39 910  284-1949 
Chief, Operations Control Unit Hazel E Drahos  SA39 910  284-1949  
Division A (AF, NEA, EUR) Dennis W Spelman  SA39 910  284-1915 
    Division B (ARA, EAP,) Daniel R Reilly  SA39 910  284-1949 
OFFICE OF SECURITY OVERSIGHT  OIG/OSO 
  Assistant Inspector General Frederick Brandt  6817  647-9680 
Deputy Assistant Inspector General Donald S Norman  SA39 800 284-1886  
Compliance, Policy and Plans Division Alan Gowing  SA39 800 284-1885  
Security Inspections Division Dennis O'Hare  SA39 800  284-1886 
  Security Audits Division Stephen D Dingbaum  SA39 800  284-1885 
OFFICE OF POLICY, PLANNING, AND MANAGEMENT  OIG/PPM 
  Assistant Inspector General (Vacant)  6827     647-7091 
  Deputy Executive Director (Vacant)  SA39 840   284-1800 
  Budget Officer  Sandra Penny  SA39 840         284-1807 
  Personnel Officer Vonda Richardson, Acting  SA39 840  284-1815 
  Administrative Officer Lynne Boland  SA39 840  284-1806 
  Systems Support Lisa M Chichester  SA39 840    284-1802 
Plans, Reports & Analysis Division Iris S Rosenfeld  SA39 810284-1833  
Analysis and Compliance Tracking Branch 
      Sandra Lewis  SA39 810                     284-1833 
    Plans, Programs, and Reports Branch 
      Cynthia Saboe  SA39 810                    284-1833 
BUREAU OF ADMINISTRATION (A) 
Assistant Secretary Patrick F Kennedy  6330      647-1492 
  Personal Assistant Judith K Adams  6330        647-1492 
    Special Assistant Kathleen Austin 6330       647-4461 
    Special Assistant Kenneth A Messner  6330    647-4475 
    Program Analysis Officer Susan Edmondson  6330  647-3196 
    Special Assistant Susan H Swart  6330        647-4470 
    Staff Assistant (Vacant)  6330               647-1436 
  Presidential/Vice Presidential Travel Support Staff  A/TSS 
    Jeannie Bull  3800                           647-7531 
    Peggy Hitt  3800                             647-7531 
OFFICE OF THE EXECUTIVE DIRECTOR  A/EX 
  Executive Director Jack D Jenkins  3800        647-8883 
  Management Staff Paula S Lader 3800 A/EX/FMD   647-8920 
  Financial Management Division  A/EX/FMD 
    Chief Robert A Haukness  3800                647-8920 
  Personnel Management Division  A/EX/PMD 
    Chief Joseph H McGuire  3800                 647-5908 
  Administrative Services Division  A/EX/ASD 
    Chief Deborah L Bobbitt  3800                647-9414 
  Working Capital Fund  A/EX/WCF 
    Chief Richard Fox  3800                      647-3767 
  Information Resources Management Division  A/EX/IRM 
    Chief Gregory S Ellis  B246                  647-3068 
OFFICE OF THE PROCUREMENT EXECUTIVE  A/OPE 
  Procurement Executive Lloyd W Pratsch  SA6 603 516-1680 
  Domestic Policy and Compliance Lynn Hudson  SA6 603  516-1688 
Overseas Policy Compliance Division John T Sheely  SA6 603  516-1687  
Competition Advocate (Vacant)  SA6 603           516-1686 
OFFICE OF SMALL AND DISADVANTAGED BUSINESS UTILIZATION  A/SDBU  
Operations Director Durie N White  SA6 633       875-6824 
  Associate Operations Director Gregory N Mayberry  SA6 633  875-6823 
OFFICE OF DIPLOMATIC CONTINGENCY PROGRAMS  A/DCP 
  Director Casimir L Garczynski  SA44 202        647-6788 
  Policy and Program Management Division 
    Thomas J Lowe  SA44 202  647-9402 
    Technical Services John S Hedges SA44 202    647-7006 
  Operations Division Arthur Mock Jr  SA44 202   647-9118 
    Staffing Dorothy W Uhrich  SA44 202          647-9260 
DIPLOMATIC TELECOMMUNICATIONS SERVICE-PROGRAM OFFICE  DTS-PO 
  Director Van T Foster  SA43 303                302-7900 
  Deputy Director Gary D Bobbitt  SA43 304       302-7800 
  Executive Assistant (Vacant)  SA43 305         302-7957 
  Personal Assistant Gerri Hanson  SA43 303      302-7900 
  Personal Assistant Jackie Clark  SA43 303      302-7800 
  Systems Group  DTS-PO/SG 
    Chief Barbara Hunt (Acting)  SA43 323        302-7928 
  Architecture Plans  DTS-PO/SG/APD 
    Chief Barbara Hunt  SA43 323                 302-7928 
  Engineering Division  DTS-PO/SG/ED 
    Chief Richard E Humphrey  SA43 325           302-7918 
  Networks Systems Division  DTS-PO/SG/NSD 
    Chief William Moore  SA43 331                302-7752 
  Field Support Group  DTS-PO/FSG 
    Chief Bernard W. Bies  SA43 203              302-7955 
  Western Operations Division  DTS-PO/FSGWOD 
    Chief Robert Hanlon  SA43 205                302-7916 
  Eastern Operations Division  DTS-PO/FSG/EOD 
    Chief Hal Hutson  SA43 204                   302-7825 
  Administration Division  DTS-PO/AD 
    Chief Stephen J Shogi  SA43 332              302-7810 
  Requirements Division  DTS-PO/RD 
    Chief Michael A. Brennan  SA43 322           302-7954 
  Network Management Division  DTS-PO/NMD 
    Chief Robert Rounds (Acting)  SA43 333       302-7882 
  Counternarcotics Division  DTS-PO/CND 
    Chief James R. Parrish  SA43 353             302-7801 
  Transmission Systems Division  DTS-PO/TSD 
    Chief Robert Olson  SA43 212                 302-7881 
DEPUTY ASSISTANT SECRETARY FOR FOREIGN BUILDINGS OPERATIONS  A/FBO  
Deputy Assistant Secretary Jerome Tolson Jr  SA6 1309  875-6361 
    Special Assistant (Vacant)  SA6 1305         875-6590 
Acquisitions and Planning Office 
  Director Joseph T Sikes  SA6 1307              875-6358 
  Acquistions Division LeRoy A Wallin  SA6 L600  875-6286 
  Planning and Programming Division Gay W Mount  SA6 905  875-6976 
Program Execution Office 
  Director Joseph T Sikes (Acting)  SA6 1311     875-6585 
  Building Design and Engineering Division 
    Peter Gurvin (Acting)  SA6 364               875-6117 
  Construction Management Division 
    John D Sligh  SA6 703                        875-6300 
  Program Management Division 
    Joseph W. Toussaint  SA6 1001                875-6598 
  Construction Security Management Division 
    W. Raymond Williams  SA6 711                 516-1637 
Operations and Post Support Office 
  Director Lawrence Baer  SA6 1310               875-6350 
  Interior Design and Furnishings Division 
    Vivien P Woofter  SA6 1201                   875-6263 
  Fire Safety and Hazard Control Division 
    Bruce Sincox  SA6 L309                       875-6983 
  Facilities and Maintenance Division 
    Greg Krisanda (Acting)  SA6 L200             875-5742 
  Art in Embassies Program Roselyne Swig  B-258  647-5723 
  Real Estate Management Division 
    Terrence Wilmer  SA6 902                     875-6968 
  Area Management Division 
    Carollyn Heskin  SA6 994                     875-6868 
    Area Officers 
      (AF) Ada Casperino  SA6 987                875-6942 
      (ARA) Clifford Mecklenburg  SA6 957        875-6941 
      (EAP) James Forbes  SA6 986                875-6870 
      (EUR) Stuart Spoede  SA6 900               875-6874 
      (NEA) Irene Harrison  SA6 993              875-6953 
    Liaison Officer Waide Egener  SA6 960        875-6875 
Resource Management Office 
  Director Steven B Steiner  SA6 1308            875-6355 
  Administrative Management Division 
    Marlene A Schwartz  SA6 1144                 875-6353 
  Financial Management Division 
    M. Celeste Jackson (Acting)  SA6 1110        875-5721 
  Information Resource Management Division 
    Michael A Regardie  SA6 1202                 516-1580 
  Policy & Program Analysis Division 
    Michael V Margeson  SA6 1149                 875-5750 
DEPUTY ASSISTANT SECRETARY FOR OPERATIONS  A/OPR 
Deputy Assistant Secretary Genie M. Norris  1417 647-1638 
  Special Assistant James V Doane Jr  1417       647-4801 
  Staff Assistant (Vacant)                       736-7049 
Office of Support Planning 
  Director Vincent J Chaverini  1417             647-3427 
  Project Management Division  A/OPR/SP/P 
    Chief Mark M Butowsky  SA1 867               663-3279 
Office of Safety/Health & Environmental Management  A/OPR/SHEM Director  
Stephen C Urman  SA1 1035  663-3230 
  Technical Support Staff Kenneth R Strawberry  SA1 1035  663-3230 
  Policy/Programs Ken Doolan  SA1 1035           663-3230 
Office of Facilities Management and Support Services  A/OPR/FMSS  
Director Richard E Iselin  1480                  647-3106 
  Building Management Operations Division  A/OPR/FMSS/B 
    Chief Frank Bright  1480                     647-6001 
  General Services Division  A/OPR/FMSS/GS 
    Chief Elizabeth Elliott Kimmel  1480         647-3621 
    Authenications  A/OPR/FMSS/GS/AUTH 
      A Ruth Maddux  SA35 101 
    Building Services Branch  A/OPR/FMSS/GS/BU 
      Chief Shirley J Beard  B2A61               647-3611 
    Fleet Management Branch  A/OPR/FMSS/GS/FMO 
      Chief John C Silva  1480                   647-3628 
    Diplomatic Reception Rooms  A/OPR/FMSS/GS/DRR 
      Manager William J Davis 8th Fl             647-3742 
      Reservations Maureen Ruppert  1480         647-2275 
    Employee Service Center  A/OPR/FMSS/ESC 
      Chief Regina Belt  1252                    647-3432 
  Project Management Division Richard T Arthurs  B266  647-8970 
Office of Real Property Management  A/OPR/RPM 
  Director Robert J Mack  1878  647-2793 
  Design and Construction Division Chief Tom Sgroi  1878  647-3860 
  Assignment and Utilization Division Chief Herbert W Johnson  1878647- 
3477 Office of Acquisitions  A/OPR/ACQ 
  Director L.E. Murphy  SA6 501                  875-6037 
    Deputy Director (Vacant)  SA6 501            875-6745 
  General Acquisitions Division  A/OPR/ACQ/GAD 
    Chief Steven J Rodriguez  SA6 535            875-6002 
  Information Systems Acquisition Division A/OPR/ACQ/INF 
    Chief Walter R Cate  SA6 528                 516-1762 
  Special Acquisitions Division  A/OPR/ACQ/SAD 
    Chief Barbara Garland  SA6 528               875-6046 
  Technical Support Division  A/OPR/ACQ/TSD 
    Chief John J. Stever  SA6 503                875-6845 
Office of Language Services  A/OPR/LS 
  Director Harry Obst  2214                      647-1528 
    Deputy Director (Vacant)  2214               647-1528 
  Translating Division  A/OPR/LS/T 
    Chief Mary M. Bird  2204                     647-3476 
  Interpreting Division  A/OPR/LS/I 
    Chief Stephanie Van Reigersberg  2212        647-3492 
Office of Overseas Schools  A/OPR/OS 
  Director Ernest N Mannino  SA29 245            875-7800 
  Africa Dr Keith D Miller  SA29 245  875-7975 
  East Asia and Pacific Dr Carlton L Bentz  SA29 245  875-7975 
  Canada, Near East and South Asia 
    Dr John M Nicklas  SA29 245                  875-7921 
  Europe Dr William J Burkholder  SA29 245       875-7921 
  Central America , Caribbean and Mexico 
    Dr Salvatore J Rinaldi  SA29 245             875-7977 
  South America Dr Beatrice H Cameron  SA29 245  875-7977 
  Administration Support Division 
    Barbara A La Brie  SA29 245                  875-7923 
Office of Supply and Transportation  A/OPR/ST 
  Director George Haines  SA6 600                875-6065 
  Commissary and Recreation Staff  A/OPR/ST/CR 
    Chief Diane DeVivo  SA6 600                  875-6088 
  Association Management Branch 
    Chief Laura McGuire (Acting)  SA6 600        875-6084 
  Accounting Branch Chief Susana Alford (Acting)  SA6 600  875-1904 
  Supply Division  A/OPR/ST/SD 
    Chief James L Murphy  SA6 600                875-6095 
  Transportation Division  A/OPR/ST/TD 
    Chief Steve G Hartman  1244                  647-4160 
  Claims Joan Padilla  1244                      736-7648 
Office of Allowances  A/OPR/ALS 
  Director Louis N Lemieux  SA29 262             875-7949 
  Measurements and Development Division 
    Chief Juanita P Stokes  SA29 262             875-7900 
  Standards and Differentials Division 
    Chief Jon B Guyton  SA29 262                 875-7900 
DEPUTY ASSISTANT SECRETARY FOR INFORMATION MANAGEMENT  A/IM 
  Deputy Assistant Secretary John E Clark  4428  647-2889 
  Special Assistant Fredrick Armand  4428        647-2933 
INFORMATION SERVICES  A/IM/IS 
  Managing Director Kenneth A Loff  4428         647-4398 
  Office of Information Services  A/IM/IS/OIS 
    Director Edward B Wilson  1239               647-8300 
    Deputy Director Frank Sass  1239             647-6762 
    The Library  A/IM/IS/OIS/LR 
      Chief Dan O Clemmer Jr.  3239              647-3002 
    Publishing Services  IS/OIS/PS 
      Chief Natalie Lee  1853                    647-1632 
    Resource Administration  IS/OIS/RA 
      Chief (Vacant)                             647-8300 
    Information Acquisition  IS/OIS/IA 
      Chief (Vacant)  1239                       647-6762 
Office of Freedom of Information, Privacy and Classification Review 
A/IM/IS/FPC 
    Director Frank Machak  1239                  647-7740 
    Requests Management  IS/FPC/RD 
      Chief Peter Sheils  1239                   647-6513 
    Contemporary Documents Review  IS/FPC/CDR 
      Chief Jack Boyle  1434                     647-2261 
    Privacy, Plans and Appeals  IS/FPC/PPA 
      Chief Margaret Grafeld  1239               647-6620 
    Historical Documents Review  IS/FPC/HDR 
      Chief Anthony Dalsimer  B234               647-9400 
    External Requests Research  IS/FPC/ER 
      Chief Jeanne Hassan  1239                  647-5028 
PLANNING AND DEVELOPMENT  IM/PD 
  Managing Director James J Casey (Acting)  4428  647-3905 
  Office of Modernization and Coordination  IM/PD/OMC 
    Director James J. Casey  4428                647-4678 
  Office of Applied Technology  IM/PD/AT 
    Director Richard Fath  SA29 200              875-7777 
    Engineering  PD/AT/ENG 
      Chief Leslie E. Jacobs  SA34 1934          912-8032 
    Personnel Processing  IM/PD/AT/PP 
      Chief Jerry Blasenstein  SA29 200          875-7775 
    Software Engineering  IM/PD/AT/SE 
      Chief Fred Carpenter  SA15 200             875-5453 
    Data Administration  IM/PD/AT/DA 
      Chief Robert Nodzon  SA29 200              875-7715 
  Office of Development  IM/PD/DE 
    Director Edward Courlang  SA29 200           875-7811 
    Corporate Systems  PD/DE/COR 
      Chief Neil Rudd  SA29 200                  875-7811 
    Office Automation  PD/DE/OA 
      Chief Philip Nichols  SA5 406              736-9158 
SYSTEMS OPERATIONS  IM/SO 
  Managing Director David P Borter  4422         647-1001 
  Office of Domestic Operations  IM/SO/DO 
    Director Robert J. Surprise  5440A           647-7787 
    Foreign Affairs Data Processing Ctr SO/DO/FADPC 
      Chief David Ames  1916                     647-7245 
    Digital Systems Programs  SO/DO/DSP 
      Chief Robert P Bubniak  2921               647-4300 
    Communications Center  SO/DO/CC 
      Chief William Wuensch  5440                647-7795 
  Office of Foreign Operations  IM/SO/FO 
    Director David P. Borter  4424               647-3803 
    Foreign Division  SO/FO/FD 
      Chief Mark J Pero  4422                    647-4030 
    Special Support  SO/FO/SPC 
      Chief Williams Mills  1916                 647-3082 
    Diplomatic Mail and Pouch  SO/FO/DPM 
      Chief John Channell  SA37 504              235-2880 
    Professional Development Division IM/SO/FO/PDD 
      Chief Mary Jo Lange Warrenton, VA          557-1834 
  Office of Technical Operations  IM/SO/TO 
    Director Roy E Buchholz  4428                647-3736 
    Systems Integrity  IM/SO/TO/SI 
      Chief John Feldmann  2331                  647-1223 
    Logistics  SO/TO/LO 
      Chief Elizabeth Pratt  SA21 226            912-8400 
    Maintenance  SO/TO/MT 
      Chief William J. Fitzpatrick  SA21 224     912-8500 
    Programs,Installations & Facilities  SO/TO/PIF 
      Chief Richard Rapier  SA34 2210B)          912-8233 
    Domestic Maintenance &Installations  SO/TO/DMI 
      Chief (Vacant)  B235A                      647-7055 
RESOURCE MANAGEMENT  A/IM/RM 
  Managing Director Larry L. Emery  4428         647-2521 
  Defense Liaison Officer (DLO) Col Jesse Trotter  4428  647-2428 
  Office of Policy, Planning & Budget  IM/RM/PPB 
    Director M. Dixie Goodrich  4428             647-4325 
    Planning Division  IM/RM/PPB/PL 
      Division Chief Marguerite Coffey  1830     647-1568 
    Policy and Review Division  IM/RM/PPB/PR 
      Division Chief Susan E. Neher  SA30 333    235-4275 
    Program Budget Division  IM/RM/PPB/PB 
      Division Chief Yvonne Jefferson  2428      647-9432 
  Office of Inter-Agency Affairs  IM/RM/IAA 
    Director John G. Osthaus  2331               647-1569 
  Office of Major FIP Acquisitions  IM/RM/MFA 
    Director Harold H. Niebel  SA5 403           736-9041 
    Contract &Customer Support Division M/RM/MFA/CCS 
      Division Chief Lee E Rainer (Acting) SA21 230  912-8467 
    Acquisition Management Division  IM/RM/MFA/AM 
      Division Chief Jean Nodzon (Acting) SA5 403  736-9043 
  Office of Administration  IM/RM/ADM 
    Director (Vacant)  2428                      647-8789 
    Personnel Management Division  IM/RM/ADM/PM 
      Division Chief Yasuko Riggs (Acting) 2428  647-8312 
    Executive Potential Program Danuta U. Guzowski  2428  647-6593 
    Administrative Services Division IM/RM/ADM/AS 
      Division Chief Robert E. Standley 1910     736-4210 
AFRICAN AFFAIRS (AF) 
Assistant Secretary George E Moose  6234A        647-4440 
  Executive Secretary Ellen Morrissey 6234A      647-2530 
  Principal Deputy Assistant Secretary Edward Brynn  6234A  647-4485 
  Deputy Assistant Secretary Prudence Bushnell  6234A  647-4493 
  Deputy Assistant Secretary Regina C Brown  6234A  647-1818 
    Special Assistant Roger Ervin  6234A         647-3356 
    Staff Assistant Janice Gross  6234A          647-4424 
    Staff Assistant Arlene Ferrill  6236         647-3201 
  Public Affairs Advisor Thomas Genton  3509     647-7371 
OFFICE OF EXECUTIVE DIRECTOR  AF/EX 
  Executive Director William J Hudson  3517      647-1298 
  Deputy Executive Director Nancy M Serpa  3517  647-4417 
  Budget Officer Charles S Greco  3519           647-1203 
  Personnel Officer Barbara Sand  3517           647-1467 
  Post Management Officers: 
      Gary Bagley  3513                          647-1840 
      Edward Alford  3513                        647-1790 
      William Campbell  3513                     647-1842 
      Barbara Aycock  3513                       647-1711 
      Sally Slocum  3513                         647-4143 
      William J Walls (Systems Manager)          647-2774 
      A J Tony Berube (PMO Secretary)            647-2776 
ECONOMIC POLICY STAFF  AF/ESP 
  Director David Pierce  5242A                   647-3502 
  Deputy Director Jack Felt  5242A               647-3503 
  Economist Willem Brakel  5242A                 647-3502 
  Financial Economist Ada S Adler  5242A         647-3503 
  Financial Economist Elizabeth Ewing  5242A     647-3502 
  International Economist  (Vacant) 5242A        647-3503 
  International Economist Matt McKeever  5242A   647-3503 
OFFICE OF REGIONAL AFFAIRS  AF/RA 
  Director Charles Snyder  5232                  647-6476 
  Deputy Director (Vacant)  5232                 647-6476 
  Political-Military Adviser Lt Col Tony Marley  5232  647-5786 
  Labor Affairs Adviser Fred Cook  5232          647-5775 
  Congressional Liaison Officer Kathleen Moody  5232  647-6480 
OFFICE OF CENTRAL AFRICAN AFFAIRS  AF/C 
  BURUNDI, CAMEROON, CENTRAL AFRICAN REPUBLIC, CHAD, CONGO  
(Brazzaville), EQUATORIAL GUINEA, GABON, RWANDA, SAO TOME AND PRINCIPE,  
ZAIRE 
    Director Arlene Render  4246                 647-2080 
    Deputy Director Reed Fendrick  4246          647-2080 
OFFICE OF EAST AFRICAN AFFAIRS  AF/E 
  ETHIOPIA, SOMALIA, DJIBOUTI, KENYA, TANZANIA, UGANDA, ERITREA,  
SEYCHELLES, MAURITIUS, REPUBLIC OF MADAGASCAR, SUDAN, COMOROS, BRITISH  
INDIAN OCEAN TERRITORY, DIEGO GARCIA 
    Director David J Shinn  5240                 647-9742 
    Deputy Director David Dunn  5240             647-9742 
    Special Coordination for Sudan  
      Ambassador Melissa Wells  5420             647-8852 
OFFICE OF SOUTHERN AFRICAN AFFAIRS  AF/S 
  ANGOLA, BOTSWANA, LESOTHO, MALAWI, MOZAMBIQUE, NAMIBIA, SOUTH 
AFRICA, SWAZILAND, ZAMBIA, ZIMBABWE 
    Director (Vacant)  4238                      647-9836 
    Deputy Director Martin Brennan (Acting)  4238  647-9836 
    Deputy Director Dan Mozena  4238             647-8432 
OFFICE OF FRANCOPHONE WEST AFRICAN AFFAIRS  AF/W 
  BENIN, BURKINA FASO,COTE D'IVOIRE, GUINEA,MALI,CAPE VERDE,THE 
GAMBIA, GHANA, GUINEA-BISSAU, LIBERIA, NIGERIA, SIERRA LEONE,  
MAURITANIA, NIGER, SENEGAL, TOGO,WESTERN SAHARA 
    Director Peter Chaveas  4250                 647-2637 
    Deputy Director Joyce Leader  4250           647-3406 
CONSULAR AFFAIRS (CA) 
Assistant Secretary Mary A Ryan  6811            647-9576 
  Personal Assistant Dot Evans  6811             647-9576 
  Principal Deputy Assistant Secretary David L Hobbs  4800  647-9577 
  Special Assistant Dianne Andruch  6811         647-7408 
  Staff Assistant Henry Hand  6811               647-7948 
  Staff Assistant Steven Koutsis  6811           647-7948 
  Policy & Coordination Staff CA/P Richard Williams  6831  647-1489 
  Public Affairs Gary Sheaffer 5807 CA/P/PA      647-1488 
  Fraud Prevention Programs Victor Abeyta  1817 CA/FPP  647-3763 
OFFICE OF EXECUTIVE DIRECTOR  CA/EX 
  Executive Director Michele E Truitt 4820A      647-1158 
  Deputy Executive Director Donna Hamilton  4820A  647-3118 
  Personnel Management Division  CA/EX/PMD 
    Adrienne B Hatchett  1803                    647-6456 
  General Services Division  CA/EX/GSD 
    Stewart Bibbs Jr  1809                       647-5730 
  Resources Management Division  CA/EX/RES 
    Betty Ng  4820A                              647-3292 
  Consular Systems Division  CA/EX/CSD 
    Travis L Farris  SA1 207                     663-1101 
DEPUTY ASSISTANT SECRETARY FOR PASSPORT SERVICES  CA/PPT 
  Deputy Assistant Secretary Barry J Kefauver  6811  647-5366 
    Managing Director William L Camp  6831       647-2423 
  Office of Passport Policy and Advisory Services 
    William B Wharton  SA17 200                  955-0231 
  Office of Technology Development Carol Becker  SA17 500  955-0253 
    Record Services Division  PPT/TD/R 
      Tasha Thian  SA17 500                      955-0255 
    Public Services Division  PPT/TD/P 
      C Wakefield Martin  SA17 500               955-0258 
    Systems Division  PPT/TD/S 
      Richard Martin  SA17 500                   955-0246 
  Field Coordination Staff  PPT/FC 
    Florence Fultz  5813                         647-6634 
  Recorded Passport Information  647-0518 
DEPUTY ASSISTANT SECRETARY FOR VISA SERVICES  CA/VO 
  Deputy Assistant Secretary Diane Dillard  6811  647-9584 
  Associate Director Michael Hancock  SA1 1302  663-1153 
  Office of Field Support Liaison  VO/F 
    Antoinette Marwitz  SA1 1323                 663-1160 
Office of Legislation, Regulations and Advisory Assistance  VO/L  
Cornelius D Scully  SA1 1330                     663-1184 
  Office of Public and Diplomatic Liaison  VO/P 
    Michael Bellows  SA1 1353                    663-1231 
  Recorded Visa Information  SA1                 663-1225 
DEPUTY ASSISTANT SECRETARY FOR OVERSEAS CITIZENS SERVICES  CA/OCS Deputy  
Assistant Secretary David L Hobbs  4800          647-9577 
  Citizens Emergency Center (Recorded Information)  647-5225 
    Director Maura Harty  4800                   647-9018 
  Inter-American Division                        647-5113 
  European and Canadian Division                 647-6714 
  Near East Asia, the Pacific and Africa         647-5395 
  Office of Citizens Consular Services  OCS/CCS 
    Director Carmen A DiPlacido  4817            647-3666 
    Child Custody/Abduction                      647-2688 
    Recorded Information                         736-7000 
    African Services Division 4817 OCS/CCS/AF    647-4994 
    Inter-American Services Division 4817 OCS/CCS/ARA  647-3712 
East Asian & Pacific Services Division  4817 OCS/CCS/EAP 647-3675  
European Services Division  4817                 647-3445 
    Near Eastern & South Asian Services Division 4817 OCS/CCS/NEA  647- 
3926 
DIPLOMATIC SECURITY (DS) 
Assistant Secretary Anthony C E Quainton  6316   647-6290 
  Executive Assistant Williard E Marsden  6316   647-1496 
  Personal Assistant Ruth Love  6316             647-6290 
  Senior Policy Adviser Gary Russell  6316       647-0147 
  Staff Assistant (Vacant)  6316                 647-2714 
  Spokesperson Andy Laine 3rd Fl  SA11           204-6212 
  Secretary Patricia Greeson  6316               647-1728 
PRINCIPAL DEPUTY ASSISTANT SECRETARY FOR DIPLOMATIC SECURITY AND  
DIRECTOR, DIPLOMATIC SECURITY SERVICE  DS/DSS 
  Deputy Assistant Secretary Mark E Mulvey 8th Fl  SA10  663-0473 
    Personal Assistant Sharron McGlathery  8th Fl  SA10  663-0473 
    Special Assistant Seymour C Dewitt 8th Fl  SA10  663-0475 
    Attorney Advisor Dean Wooden 8th Fl  SA10    663-0540 
Office of Investigations & Counterintelligence  DS/DSS/ICI 
  Director Ronald Reams 4th Fl  SA10             663-0110 
  Criminal Investigations Division  DS/ICI/CR 
    Gordon Sjue 6th Fl  SA10                     663-0373 
  Personnel Security Suitability Division  DSS/ICI/PSS 
    Gary Gower 4th Fl  SA10                      663-0158 
    Employee/Contractor Branch  DSS/ICI/PSS/EC 
      Chief Carron McConnon 4th FL  SA10         663-0156 
Employee/Contractor Investigations Section  DSS/ICI/PSS/EC/I Chief  
Barbara Shields 4th Fl  SA10                     663-0159 
Employee/Contractor Clearance Section  DSS/I/PSS/EC/C 
          Chief Wanda Barnett 4th Fl  SA10       663-0187 
Applicant Investigations Sections  DSS/I/PSS/A/I 
          Chief Kent Trogden 4th Fl  SA10        663-0124 
        Applicant Clearance Section  DSS/ICI/PSS/A/C 
        Chief Michelle R Rasmussen 4th Fl  SA10  663-0124 
Clearance Readjudication & Standards Branch  DSS/ICI/PSS/CRS 
      Chief Fletcher Davis 4th Fl  SA10          663-0119 
  Protective Intelligence Investigations  DS/ICI/PII 
    Al Bigler 5th Fl  SA10                       663-0359 
Counterintelligence and Special Investigations Division  DS/ICI/CAS  
James F Bermingham 7 Fl  SA10                    663-0740 
    Counterintelligence Investigations Branch 
      Richard Gannon 7 Fl  SA10                  663-0741 
      Analysis and Special Projects Section 
        Chief Frances Saunders 7 Fl  SA10        663-0769 
    Special Investigations Branch 
      Chief William Gaskill 6th Fl  SA10         663-0394 
Office of Field Office Management  DS/DSS/FLD 
  Director Frederic Krug 4th Fl  SA10            663-0111 
  Special Assistant James Coombs 4th Fl  SA10    663-0113 
  Washington Field Office 
    Special Agent In Charge Gerald Kilgore  SA23 300  302-7501 
Office of Protection  DS/DSS/P 
  Brendon O'Hanlon 4th Fl  SA10                  647-9917 
  Secretary's Detail  DS/P/SD Lawrence Hartnett Jr  2234  647-9917 
  Dignitary Protection K Scott McGuire 4th Fl  SA10  663-0205 
  Protective Liaison Division  DS/DSS/PL 
    Johnny W Guy  SA33 316                       895-3604 
Office of Intelligence and Threat Analysis  DS/DSS/ITA 
  Director Steven L Cox 7th FL  SA10             663-0787 
Office of Overseas Operations  DS/DSS/OP 
  Director Dennis Williams 8th Fl  SA10          663-0489 
  Deputy Director Michael Beckner 8Fl  SA10      663-0490 
  African Region Daniel McCarthy 8Fl  SA10       663-0504 
  Inter-American Region  DS/OP/ARA 
    Nanette Krieger 8th Fl  SA10                 663-0501 
  East Asian and Pacific Region  DS/OP/EAP 
    Robert Benker 8th Fl  SA10                   663-0527 
  European and Canadian Region  DS/OP/EUR 
    Raymond Smith 8th Fl  SA10                   663-0508 
  Near Eastern and South Asian Region DS/OP/NEA 
    Bill Adams 8th Fl  SA10                      663-0525 
  Coordination Center  DS/OP/CC 
    Kevin O'Neill (Acting)  7516                 647-7277 
  Special Programs and Plans Division  DS/OP 
    Michael LaFranchi 5th Fl  SA10               663-0486 
  Marine Security Guard Division  DS/OP/MSG 
    Chief Robert Boyke (Acting)  SA10            663-0237 
Overseas Security Advisory Council DS/DSS/OSAC 
  Executive Director Gary Schatz 8Fl  SA10       663-0533 
Office of Antiterrorism Assistance Programs 
  Director Melvin A Harrison 5th Fl  SA10        663-0261 
DEPUTY ASSISTANT SECRETARY FOR COUNTERMEASURES AND  
INFORMATION SECURITY  CIS 
  Deputy Assistant Secretary William D Clarke 8th Fl  SA10  663-0538 
    Personal Assistant Sharon Yelton (Acting) 8th fl  SA10  663-0538 
    Staff Assistant Jon M Gaddis 8th Fl  SA10    663-0539 
Office of Information Systems Security  CIS/IST 
  Director John Lechevet 8th Fl  SA10            663-0557 
    Deputy Director Mark Stevens 8th Fl  SA10    663-0560 
  Countermeasures Programs Division  IST/CMP 
    Richard Roberts 7 Fl  SA10                   663-0704 
  Security Technology Operations Division 
    John Bainbridge 5th Fl  SA10                 663-0367 
  Naval Support Unit-  ST/NSU 
    Lt Richard Schnabel 5th Fl  SA10             663-0292 
  Analysis and Certification Division  IST/ACD 
    Jules Romagnoli 3rd Fl  SA10                 663-0019 
  Information Security Programs Division  IST/ISP 
    Mary Stone Hollond 3rd FL  SA10              663-0072 
Office of Physical Security Programs  CIS/PSP 
  Director Wayne R Rychak 8 Fl  SA6              875-6525 
  Physical Security Division  PSP/PSD 
    Spencer Brown  SA6 804                       875-6570 
  Facility Protection Division  PSP/FPD 
    George Goldstein  SA6 800                    516-1519 
  Protective Equipment Logistics Division  PSP/PEL 
    Peter Stella  SA7 100                        644-3330 
Office of Domestic Operations  CIS/DO 
  Director Roy R Higgins  SA1 200                663-1347 
  Facilities Security Division  DO/FSD 
    Vincent Taylor (Acting)  SA1 200             663-1358 
  Security Support Division  DO/SSD 
    Donald Blake (Acting)  SA1 200               663-1676 
Office of Diplomatic Couriers  CIS/DC 
  Director Walter M K Miller 8th Fl  SA10        663-0562 
    Deputy Director Richard E Thompson 3rd Fl  SA10  663-0329 
  Washington Regional Diplomatic Courier Office  DC/WRDCD 
    Thomas Schmoeger  SA6 L-500                  516-1557 
EXECUTIVE DIRECTOR  DS/EX 
  Executive Director Robert T Spencer 8 FL  SA10  663-0660 
    Personal Assistant (Vacant) 8th FL  SA10     663-0660 
Office of Administration 
  Director James E Robertson 3 Fl  SA10          663-0031 
  Personnel Management Division  OA/PMD 
    Margie L Ozier 3rd Fl  SA10                  663-0051 
  Administrative Services Division  OA/ASD 
    Gregory Stanford  SA10                       663-0049 
  Management Information Systems Division  OA/SYS 
    Joan Lewis 6th FL  SA10                      663-0416 
Office of Professional Development Security  DS/EX/PLD 
  Director Jeffrey Bowers  SA11                  204-6203 
  Development & Training Division  PLD/DTD 
    David Haas  SA11                             204-6187 
  Training Support Division  PLD/TSD 
    Brenda Sprague  SA11                         204-6240 
  Mobile Security Division  PLD/MSD 
    Robert Whigham (Acting)  SA11                204-6245 
    Security Awareness Staff  DS/PLD/SA 
      Meg Ravnholt-Hankin 3rd Fl  SA11           204-6217 
Office of Policy, Planning and Budget  DS/EX/PPB 
  Director Thomas G McGrath (Acting) 8th FL  SA10  663-0478 
  Financial Management Division  PPB/FMD 
    Dorothy Brown 3rd Fl  SA10 358               663-0087 
  Privacy Act & Declassification Division  PPB/PAD 
    Kathleen Siljegovic 5th Fl  SA10             663-0331 
  Policy and Planning Division 
    Thomas G McGrath 8th Fl  SA10                663-0478 
EAST ASIAN AND PACIFIC AFFAIRS (EAP) 
Assistant Secretary Winston Lord  6205           647-9596 
  Personal Assistant Mary Jo Fuhrer  6205        647-9596 
  Principal Deputy Assistant Secretary Peter Tomsen  6205  647-6910 
  Deputy Assistant Secretary Sandra O'Leary  6205  647-6094 
  Deputy Assistant Secretary Thomas Hubbard  6205  736-4393 
Special Adviser and Policy Coordinator  
  Kathleen Harrington  6205                      647-6904  
Special Assistant Patricia Scroggs 6205          647-6600 
    Senior Adviser Philip Yun  5313              647-1260 
    Staff Assistant J Win Dayton  6205           647-6921 
    Staff Assistant Woo Lee  6205                647-6921 
OFFICE OF EXECUTIVE DIRECTOR  EAP/EX 
  Executive Director Herbert W Schulz 4313A      647-9054 
    Deputy Executive Director Patrick R Hayes  4313A  647-9054 
    Secretary Ellen Zerbe  4313A                 647-9054 
  Post Management Officers 
    CM, Hong Kong, Mongolia Frederick R Cook  4313A  647-6219 
    VLC, TB Joyce Barr  4313A                    647-6222 
    ANZ, PIA, James A Derrick  4313A             647-6199 
    AIT, J, K Jodi C Jenkins  4313A              647-6220 
    PMBS Hector Morales  4313A                   647-4634 
  Administrative Unit Chief Richard H Morgan  4313A  647-6141 
  Computer Systems Manager Michael J Duffy  4313A  647-6280 
  Human Resources Unit Chief Florita Sheppard  4313A  647-6223 
  Budget and Management Unit Chief Frank J Manganiello  4313A 647-6217  
OFFICE OF AUSTRALIA AND NEW ZEALAND AFFAIRS  EAP/ANZ 
  Director Michael Owens  4209                   647-9690 
  Assistant Director Louis McCall Jr  4209       647-9690 
OFFICE OF CHINESE AND MONGOLIAN AFFAIRS  EAP/CM 
  Director Donald W Keyser  4318                 647-6803 
  Deputy Director William A Stanton  4318        647-6803 
  Economic Section                               647-6796 
  Political Section                              647-9141 
  Post Information                               647-6300 
OFFICE OF ECONOMIC POLICY  EAP/EP 
  Director L Stuart Allen  4210                  647-4835 
  Deputy Director Joseph Hayes  4210             647-4835 
OFFICE OF JAPANESE AFFAIRS  EAP/J 
  Director Stephen Ecton  4206                   647-2913 
  Deputy Director John Dinger  4206              647-2913 
OFFICE OF KOREAN AFFAIRS  EAP/K 
  Director David Brown  5313                     647-7717 
  Deputy Director (POL/MIL) Richard A Christenson  5313  647-7717 
  Coordinator for North Korean Negotiations Lynn J Turk  5313 647-7717  
OFFICE OF PUBLIC AFFAIRS  EAP/P 
  Adviser John Ohta  5209                        647-2538 
OFFICE OF PHILIPPINE, INDONESIA, MALAYSIA, BRUNEI,  
AND SINGAPORE AFFAIRS  EAP/PIMBS 
  Director W Scott Butcher  5206                 647-3276 
  Assistant Director Mary Janice Fleck  5206 EAP/PIMBS  647-1221 
OFFICE OF PACIFIC ISLAND AFFAIRS  EAP/PIA 
  Director Franklin P Huddle Jr  5317            647-3546 
  Assistant Director John R Nay 5317 EAP/PIA     647-0108 
  Chief for Defense Affairs Col John M Cole  5317  647-0109 
OFFICE OF REGIONAL AND SECURITY POLICY AFFAIRS  EAP/RSP 
  Director David G Brown  5313                   647-1260 
  Assistant Director Alan G Jury  4310  736-7707 
  United Nations Adviser Bruce Malkin  4310      647-2722 
  Political-Military Adviser LtCol Joseph Flanz (USA)  4310  647-2399 
OFFICE OF TAIWAN COORDINATION  EAP/RSP/TC 
  Taiwan Coordination Advisor Howard H Lange  4312  647-7711 
OFFICE OF THAILAND AND BURMA AFFAIRS  EAP/TB 
  Director Joan M Plaisted  5206                 647-7108 
  Assistant Director Robert F Godec Jr.  5206    647-7876 
OFFICE OF VIETNAM, LAOS, AND CAMBODIA AFFAIRS  EAP/VLC 
  Director Dennis G Harter  5210                 647-3133 
  Assistant Director Eunice S Reddick  5210      647-3132 
OFFICE OF CAMBODIAN GENOCIDE INVESTIGATIONS 
  Director Alphonse LaPorta  5206                647-0808 
ECONOMIC AND BUSINESS AFFAIRS (EB) 
Assistant Secretary Daniel K Tarullo  6828       647-7971 
  Principal Deputy Assistant Secretary Alan Larson  6828  647-9496 
    Special Assistant James Zumwalt  6828        647-1175 
    Special Assistant Maria Ionata  6828         647-7951 
    Staff Assistant Mark Bocchetti  6828         647-5973 
    Staff Assistant Kim Kambourian  6828         647-5973 
EXECUTIVE STAFF  EB/EX 
    Executive Director Laurie Tracy  6820        647-2720 
    Deputy Executive Director Karen A Benjamin  6820  647-3248 
    Budget Officer Linda Stewart  6820           647-1930 
    Administrative Officer Kumiah Mitchell  6820  647-3105 
    Administrative Officer Debora Ellis 6820     647-1527 
    General Services Officer Cheryl Rudd  6820   647-1480 
    Computer Specialist Theresa Simmington  6820  647-1932 
    Computer Specialist Jack Price  6820         647-1923 
INTERNATIONAL FINANCE & DEVELOPMENT  EB/IFD 
  Deputy Assistant Secretary Alan Larson  3336   647-9496 
  Office of Development Finance  EB/IFD/ODF 
    Director Larry Butcher  2529                 647-9426 
    Deputy Director Jay Dehmlow  3425            647-5686 
  Office of Monetary Affairs  EB/IFD/OMA 
    Director G Paul Balabanis  3425              647-5935 
    Deputy Director Michael Mozur  3425          647-8830 
  Office of Investment Affairs  EB/IFD/OIA 
    Director Bruce Duncombe  3336                647-4416 
    Deputy Director Jack Croddy  3336            647-2585 
TRADE, POLICY AND PROGRAMS  EB/TPP 
  Deputy Assistant Secretary Joanna Shelton  3831A  647-2532 
  Office of Bilateral Trade Affairs  EB/TPP/BTA 
    Director C Lawrence Greenwood  3828          647-2532 
    Developed Country Trade Division EB/TPP/BTA/DCT 
      Chief John Hoover  3822                    647-1548 
    Developing Countries and Trade Organization Division EB/TPP/BTA/ODC 
      Chief David Moran  3829                    647-3251 
  Office of Multilateral Trade Affairs  EB/TPP/MTA 
    Director William Craft  3336                 647-3696 
    Special Trade Activities Division EB/TPP/MTA/STA 
      Chief Leonard Lange  3828                  647-8202 
Office of Intellectual Property and Competition Division 
EB/TPP/MTA/IPC 
      Director James Gagnon  3529                647-2046 
OFFICE OF AGRICULTURAL AND TEXTILE TRADE AFFAIRS  EB/TPP/ATT Director  
Scott Monier  3526  647-3090 
  Deputy Director Edward Marcott  3526           647-1813 
Textile Trade Policy & Agreements Division  EB/TPP/ATT/TEX Chief Ronald  
Kirkpatrick  3526                                647-3569 
TRANSPORTATION AFFAIRS  EB/TRA 
  Deputy Assistant Secretary James Tarrant  5830  647-4045 
    Special Negotiator Carl Cundiff  5830        647-3148 
  Office of Aviation Negotiations  EB/TRA/AN 
    Director Thomas Martin  5531                 647-5865 
    Deputy Director John Hartley  5531           647-5350 
  Office of Aviation Programs and Policy  EB/TRA/AVP 
    Director Robert Reis  5531                   647-7973 
    Deputy Director Paul Schlamm  5531           647-8001 
  Office of Maritime Affairs  EB/TRA/MA 
    Director Charles Mast  5828                  647-5840 
    Deputy Director Marie Murray  5828           647-6961 
ENERGY, COMMODITY & SANCTIONS  EB/ECS 
  Deputy Assistant Secretary Shaun Donnelly  3529  647-1498 
  Office of International Energy Policy  EB/IEP 
    Director Glen Rase  3529                     647-2875 
    Energy Consumer-Country Affairs Division  EB/IEP/ECC 
      Chief Frederic Maerkle  3535               647-3423 
    Energy Producer-Country Affairs Division 
      Chief Stephen Gallogly 3535                647-3036 
  Office of International Commodities  EB/ICD 
    Director Wesley Scholz  3638                 647-2744 
    Deputy Director Stephen Brundage 3638        647-2871 
  Office of Economic Sanctions Policy  EB/ESP 
    Director Robert Deutsch  3329                647-5673 
    Deputy Director James Hamilton  3329         647-7677 
INTERNATIONAL COMMUNICATIONS AND INFORMATION POLICY  EB/CIP 
  U.S. Coordinator and Deputy Assistant Secretary 
    Vonya McCann  4826                           647-5832 
  Office of Satellite & Cable Affairs 
    Director Michael T N Fitch  4826             647-5832 
  Office of Standards & International Organizations 
    Director Richard Beaird  4826                647-5832 
  Office of Trade and Development Director (Vacant)  647-8345 
EUROPEAN AND CANADIAN AFFAIRS (EUR) 
Assistant Secretary Stephen A Oxman  6228        647-9626 
  Principal Deputy Assistant Secretary John Kornblum  6228  647-6415 
  Deputy Assistant Secretary Robert Frasure  6226  647-6402 
  Deputy Assistant Secretary Richard Hecklinger  6219  647-1126 
  Special Envoy for Former Yugoslavia Charles Thomas  6219  647-1752 
  Coordinator for Eastern European Assistance 
    Ralph R Johnson  4423                        647-0853 
  Special Coordinator/Cyprus (Vacant)  4831      647-6927 
  Special Adviser Daniel Hamilton  6219          736-4720 
  Special Assistant Rosemarie Pauli-Gikas  6228  647-6416 
OFFICE OF THE EXECUTIVE DIRECTOR  EUR/EX 
  Executive Director Warren G Nixon  5428        647-5954 
  Deputy Executive Director John O'Keefe  5428   647-5954 
  Post Management Officer Wajat Iqbal  5424      647-3326 
  Personnel Officer Michael Royle  5428          647-8245 
  Budget Officer James Browning  5424  647-3286 
  Administrative Officer William E Kohlenbush Jr  5428  647-6357 
OFFICE OF CANADIAN AFFAIRS  EUR/CAN 
  Director Lynne Lambert  5227                   647-2170 
OFFICE OF CENTRAL EUROPEAN AFFAIRS  EUR/CE 
  Director Don Kursch  4228                      647-1484 
  Deputy Director David Pozorski  4228           647-1484 
OFFICE OF EASTERN EUROPEAN AFFAIRS  EUR/EE 
  Director Terry Snell  4423                     647-4136 
  Deputy Director for Northern Tier Chris Hill  4419  647-4138 
  Deputy Director for Southern Tier Richard Erdman  5220  647-3187 
  Chief of Balkan Conflict Group John Schmidt  5220  647-1072 
OFFICE OF EAST EUROPEAN ASSISTANCE  EUR/EEA 
  Coordinator Ralph R Johnson  1420              647-0853 
  Deputy Coordinator John K Menzies (Acting)  4423  647-0695 
  Special Assistant Bertram Braun  4423          647-0695 
  Special Assistant Sherwood McGinnis  4423      647-0695 
OFFICE OF NORTHERN EUROPEAN AFFAIRS  EUR/NE 
  Director J Michael Lekson  4513                647-5687 
  Deputy Director Michael Parmly  4513           647-6071 
POLICY AND PUBLIC AFFAIRS  EUR/PPA 
  Director for Policy and Public 
  Affairs Keith C Smith  5229                    647-9761 
  Deputy Director/Policy Jon Gundersen  5229     647-9761 
  Deputy Office Director/Public Affairs (Vacant)  5229  647-6925 
OFFICE OF EUROPEAN COMMUNITY AND REGIONAL AFFAIRS  EUR/RPE 
  Director (Vacant)  6519                        647-3932 
  Deputy Director Gregory Berry  6519            647-3928 
  Deputy Director for EU Affairs Bryan Samuel  6519  647-1708 
  Deputy Director for OECD Affairs Laurie Tracy  6519  647-2469 
OFFICE OF EUROPEAN SECURITY AND POLITICAL AFFAIRS 
  Director James B Cunningham  6227              647-1626 
  Deputy Director Douglas McElhaney  6227        647-1627 
  Coordinator for NATO Programs Eric Rehfeld  6227  647-1622 
  Deputy Director for Defense Policy and Arms Control (PMD) 
    David Hess  6513                             647-2127 
  Deputy Director for Political Affairs (PMP) Chris Dell  647-8050 
  Deputy Director for Strategy and Security Affairs (Vacant) EUR/RPM/PMS 
  Coordinator for CSCE Affairs James Jeffrey  6513  736-7290 
OFFICE OF SOUTHERN EUROPEAN AFFAIRS  EUR/SE 
  Director Marshall P Adair  5509                647-6112 
  Deputy Director John Hamilton  5509            647-6112 
OFFICE OF THE AMBASSADOR-AT-LARGE FOR THE NEW INDEPENDENT STATES 
S/NIS 
  American Outreach Staff  EUR/AO Senior Adviser (Vacant) 
Special Adviser for Press Affairs Anne Johnson  7531/EUR/AO 647-3114  
Special Adviser for Consular Policy Gladys Boluda  4227 EUR/AO647-8956 
OFFICE OF CAUCASUS AND SECURITY AFFAIRS  EUR/CASA 
  Director Jon Purnell, Acting  4217             647-9370 
OFFICE OF CENTRAL EURASIAN AFFAIRS  EUR/CEN 
  Director Reno L. Harnish III  4223             647-6729 
OFFICE OF RUSSIAN AFFAIRS  EUR/RUS 
  Director Thomas Lynch  4219                    647-9806 
  Senior Political Officer Keith Eddins  4219    647-6743 
  Chief Economist Simon Schuchat  4219           647-6747 
  Coordinator for Gore-Chernomyrdin and Global Issues 
    Nerissa J. Cook 4219                         647-5728 
OFFICE OF WESTERN SLAVIC AND MOLDOVAN AFFAIRS  EUR/WST 
  Director Jon Purnell  4227                     647-8671 
OFFICE OF WESTERN EUROPEAN AFFAIRS  EUR/WE 
  Director John Hargraves Lewis  5226            647-3072 
  Deputy Director Alice Dress  5226              647-3746 
BUREAU OF FINANCE AND MANAGEMENT POLICY (FMP) 
Chief Financial Officer Richard L Greene  7427   647-8517 
  Personal Assistant (Vacant)  7427              647-7490 
  Executive Assistant James L Millette  7427     647-8514 
  Staff Assistant Ellen Haines  7427             647-8256 
  Program Officer Donna S Bordley  7427          647-5031 
  Legislative Adviser James L Millette  7427     647-8514 
Management Policy  Director FMP/MP Carolyn S Lowengart  7427  647-7789  
Secretary Janet Farwell  7427                    647-7789 
  Secretary Senetra Covington  7419A             647-2355 
  Sr Management Analyst Albert E Fairchild  7427  647-2554 
  Sr Management Analyst William J Duffy  7419A   647-1368 
  Sr Management Analyst K Patrick Garland  7419A  647-1382 
  Sr Management Analyst Barbara Hemingway  7419A  647-0768 
  Sr Management Analyst Anne G Moritz (Nancy)  7419A  647-3798 
  Special Embassy Program Analyst Antoinette M Ponce  7419A  647-2328 
  GAO Liaison/Advisory Committees Eileen Gower  7427  647-8170 
  Management Analyst Barrington King  7427       647-2297 
  Management Analyst Christine J Carey  7419A    647-1684 
  Management Analyst Ruby Berry  7419A           647-3796 
  Management Assistant Carolyn Barnes  7419A     647-0598 
Office of the Executive Director  FMP/EX 
  Executive Director Ruben Torres  1332          647-8675 
  Deputy Executive Director Norman C Brown  SA15 1250  812-2376 
  Administrative Officer William Orr  1328       647-8408 
  Budget Officer Wilna Ray  1328  647-6630 
  Management Analyst Marlene C Baxter  1328      647-9736 
  Administrative Supervisor Melvern V Roberts  SA15 1250  812-2380 
  Administrative Specialist Ernestine Pierce  SA15 1250  812-2386 
  Support Services Specialist Susan Berkey  1328  647-6649 
  Personnel Management Specialist-Supervisor 
    Helen Gross  SA15 1250                       812-2383 
  Personnel Management Specialist Barbara Thomas  SA15 1250  812-2381 
Personnel Management Specialist Charlotte Cunningham  SA15 1250812-2382  
Personnel Management Specialist Michele Rucker  1328  647-6753 
Deputy Assistant Secretary for Budget and Planning  FMP/BP 
  Richard L Greene  1332                         647-8517 
  Program Planning Staff FMP/BP/PRP Mary Proctor  1630  647-0196 
  Office of Budget and Program and Execution  FMP/BP/BPE 
    Paula G Lettice  1332                        647-8515 
  Office of Budget and Program Formulation  FMP/BP/BPF 
    Bruce A Brown  1332                          647-6624 
  Office of Reimbursements  FMP/BP/R Joseph G Baynas 1331  647-6052 
Deputy Assistant Secretary for Financial Services and Deputy Chief  
Financial Officer  FMP/F 
  Larry J Eisenhart  SA15 4316                   875-6920 
  Planning and Coordination Staff  FMP/F/PC 
    Howard A Renman  SA15 4316                   875-6906 
  Financial Management Services Directorate  FMP/F/FMS 
    Managing Director Wayne S Bobby  SA15 4316   875-6927 
    Office of Financial & Management Information Systems FMP/F/FMS/FMIS 
      Cecilia M Holson  SA15 4520                875-6912 
Office of Financial Systems Requirements & Implementation 
FMP/F/FMS/FSRI 
      Wayne S Bobby  SA15 4316                   875-6927 
Office of Financial Policy and Management Controls  FMP/F/FPMC 
    James A Fishenden  SA15 7701                 875-6397 
  Domestic Financial Services Directorate  FMP/F/DFS 
    Managing Director Christopher H Flaggs  SA15 6604  875-7141 
    Office of Domestic Financial Management & Oversight FMP/F/DFS/DFMO 
      Alan K Evans  SA15 7711                    812-2210 
    Office of Compensation and Pension  FMP/F/DFS/OCP 
      Cecelia A Cooper  SA15 6802                875-7148 
    Office of Fiscal Operations  FMP/F/DFS/FO 
      Rosa O Whitted  SA15 8000                  875-5972 
  International Financial Services Directorate  FMP/F/IFS 
    Director Bruce F Morrison  SA15 1020         875-5607 
    Deputy Director Michael Rafalko  SA15 1020   875-5620 
    Office of Overseas Financial Management & Oversight FMP/F/IFS/OFMO 
      Robert S Byrnes  SA15 1020                 875-5610 
    RAMC Bangkok Director Richard R Plamondon    (662) 253-4700 
    RAMC Mexico Director Frederic C Hassani  (525) 211-0042 
    RAMC Paris Director  Kenneth Rosenberg    (331) 4-296-1202 
FOREIGN MISSIONS (M/OFM) 
Director Eric J Boswell  2238                    647-3417 
  Personal Assistant Lenora M Goldring  2238     647-3417 
  Deputy Director Harry W Porter III  2238       647-3416 
  Executive Secretary (Vacant)  2238             647-3416 
  Legal Counsel Ronald S Mlotek  SA33 306        895-3501 
  Administrative Director M/OFM/AO (Vacant) SA33 358  895-3511 
  Chief, Contracts (Vacant)  SA33 357            895-3507 
  Systems Director  M/OFM/IM Paul Garcia  SA33 246  895-3546 
  Office Director  M/OFM/VTC Jorge Cintron  SA33 216  895-3500 
    Program Director, Motor Vehicles  M/OFM/VTC/V 
      Suzanne Payne  SA33 232                    895-3512 
    Program Director, Tax  M/OFM/VTC/T 
      Ann Covington  SA33 211                    895-3545 
  Office Director  M/OFM/TPB Richard C Massey  2236  647-4554 
  Regional Offices 
Chicago Director Denise Duclon  (CHFM)        312-353-5764  
San Francisco Director Pierre Fournier        415-744-2910  
New York Director Sandra Cecchini             212-826-4411  
Los Angeles Director Brendan Hanniffy         310-235-6292 
FOREIGN SERVICE INSTITUTE (M/FSI) 
Director Lawrence P Taylor  SA42 F2102           302-6703 
  Secretary Janet M Leane  SA42 F2102            302-6703 
  Staff Assistant Sharon E. Propst  SA42 F2102   302-6704 
  Deputy Director Douglas Langan  SA42 F2102     302-6707 
  Secretary Rosemary E Fleming  SA42 F2102       302-6707 
OFFICE OF THE EXECUTIVE DIRECTOR  M/FSI/EX 
  Executive Director (Vacant)  SA42 F2205        302-6729 
  Deputy Executive Director Catherine J Russell  SA42 F2205  302-6729 
  Information Resources Manager (Vacant)  SA42 F2205  302-6732 
  Management Analyst Alice L Murray SA42 F2205   302-6731 
  Management Analyst Wayne Oshima SA42 F2205     302-6730 
Budget and Management Office Chief  
  Richard T Heffern  SA42 F2128                  302-7283  
Audio-Visual Facility  FSI/EX/AVF 
    Chief Thomas A Bash  SA42 F1320              302-6788 
  General Services Office  FSI/EX/GSO 
    Chief Edward M Quinn  SA42 F2129             302-7233 
  Acquisitions Office  M/FSI/EX/ACQ 
    Chief Colleen E Lewis  F2131                 302-6774 
  Multimedia & Library Information Services 
    Kathleen James  SA42 F1415                   302-7154 
  Office of Management Information Systems Officer M/FSI/EX/OMIS 
    Linda Coble  SA42 F1304                      302-7201 
  Personnel Officer  M/FSI/EX/PER 
    Chief Deborah A Duckett  SA42 F2127          302-6815 
  Registrar FSI/EX/REG 
    Caroline Suchecki SA42 F2210                 302-7143 
    FSI Student Messages  SA42 F2210             302-7137 
THE SENIOR SEMINAR  M/FSI/TSS 
  Dean Fernando E Rondon  SA42 E4113             302-7178 
  Associate Dean Susan Wagner  SA42 E4114        302-7178 
OVERSEAS BRIEFING CENTER  M/FSI/OBC 
  Director Raymond Leki  SA42 E2121              302-7274 
  Training Coordinator Terri L Williams  SA42 E2115  302-7270 
  Coordinator Post Information Center 
    Patricia W Telkins  SA42 E2123               302-7273 
  Coordinator Security Overseas Seminar 
    Dana Dee Carragher  SA42 E2115               302-7271 
  Assistant Coordinator Security Overseas Seminar 
    Sheri Mestan Bochantin  SA42 E2105           302-7267 
SCHOOL OF AREA STUDIES  M/FSI/SAS 
  Dean Harry Gilmore  SA42 F3420                 302-6858 
  Associate Dean John L Collier  SA42 F3421      302-6871 
  Africa (sub-Sahara) Studies Department 
    Chairperson Lannon Walker  SA42 F3408        302-6852 
  Asian Studies Department 
    Chairperson Anne E Imamura  SA42 F3218       302-6875 
  European Studies Department 
    Chairperson W Kendall Myers  SA42 F3216      302-6873 
  Successor States of Former USSR 
    Chairperson Judyt Mandel  SA42 F3215         302-6872 
  Global Issues Richard Zorn  SA42 F3407         302-6879 
  Ukrainian/Balkan Studies Roman Popadiuk  SA42 F3104  302-7188 
Inter-American Studies Department  
  Margaret Sarles  SA42 F3217                    302-6874  
Near East and North African Studies  
  Peter Bechtold  SA42 F3422                     302-6876  
Special Programs and Gaming Department 
    Director Frederic B Hill  SA42 F3405         302-6889 
SCHOOL OF LANGUAGE STUDIES  M/FSI/SLS 
  Dean Kay Stocker  SA42 F4415                   302-7242 
  Associate Dean Gary D Crawford  SA42 F4415     302-7243 
  Associate Dean for Instruction (Washington) 
    H David Argoff  SA42 F4415                   302-7243 
  External Programs Director Candice Hunt  SA42 F4414  302-7242 
  Research Evaluation and Development FSI/SLS/RE&D 
    SA42 F4418                                   302-7244 
    Director Madeline E Ehrman  SA42 F4505       302-6959 
  Language Testing Unit  M/FSI/SLS/LTU 
    Sigrun Rockmaker (Acting)  SA42 F4221        302-7125 
  Department of Asian & African Languages  M/FSI/SLS/AAL 
    Chairperson James E Bernhardt  SA42 F4627    302-7303 
  Department of North & East European Languages  M/FSI/SLS/NEE 
    James A Snow  SA42 F2628                     302-7011 
  Department of Romance Languages  M/FSI/SLS/ROM 
    Stephen P J Zappala  SA42 F3628              302-7076 
SCHOOL OF PROFESSIONAL STUDIES  M/FSI/SPS 
  Dean Barbara Bodine  SA42 F4101                302-6940 
  Associate Dean Barry L Wells  SA42 F4101       302-6940 
  Office of Academic Affairs 
    Valorie P Tyler  SA42 F4101                  302-6941 
  Administrative Training 
    Director David Bleyle  SA42 F4144            302-6973 
  Consular Training  M/FSI/SPS/CONS 
    Penny S McMurtry  SA42 F3116                 302-7162 
  Curriculum & Staff Development  M/FSI/SPS/CSD 
    Director Dawn Frick  SA42 F4108              302-6951 
  Economic & Commercial Studies  M/FSI/SPS/ECON 
    Director Lisa P Fox  SA42 F3327              302-7256 
  Executive Development Director  
  Carol Wzorek  SA42 F3108                       302-7190 
  Information Management  M/FSI/SPS/IMT 
    Manuel Barrera  SA42 F3313                   302-6750 
  Office Management Training  M/FSI/SPS/OMT 
    Virginia L Taylor  SA42 F4312  302-6920 
  Orientation Division Judith R Kaufman  SA42 F2321  302-6993 
  Political Training  M/FSI/SPS/POL 
    Director Peter Schoettle  SA42 F3104         302-7184 
  Micronesia Training Coordinator Jim Morton  SA42 F3104  302-7188 
ASSOCIATION FOR DIPLOMATIC STUDIES AND TRAINING 
  President Stephen Low  SA42 F3306              302-6990 
  Office Manager Jane S M Smithe  SA42 F3306     302-6990 
DEMOCRACY, HUMAN RIGHTS AND LABOR (DRL) 
Assistant Secretary John Shattuck  7802          647-2126 
  Secretary Linda Walker-Johnson  7802           647-1337 
Principal Deputy Assistant Secretary  
  Nancy Ely-Raphel  7802                         647-2590  
  Secretary (Vacant)  7802                       647-2570 
  Deputy Assistant Secretary Paul Hilburn (Acting)  7802  647-1780 
    Secretary Diane Alexander  7802              647-1780 
  Deputy Assistant Secretary Catharin Dalpino  7802  647-1180 
    Secretary Janet McDonald  7802               647-1180 
  Special Assistant Stephen Eisenbraun  7802     647-1024 
  Senior Advisor George T Lister  7802           647-2019 
  Senior Advisor Caroline Croft 7802 (USIA)      260-6511 
  Counselor Crystal Nix  7802                    647-1042 
  Staff Assistant Brian Browne                   647-2741 
  Staff Assistant Brenda Johnson  7802           647-1577 
OFFICE OF THE EXECUTIVE DIRECTOR  OES/EX 
  Executive Director John L McGruder  7821       647-3622 
  Deputy Executive Director Austin P McHale  7821  647-4346 
OFFICE OF LATIN AMERICAN, AFRICAN, AND ASIAN AFFAIRS DRL/AAA  
  Director Marshall Carter  7802                 647-1716 
  Deputy Director Elizabeth Clark  7802          647-1437 
OFFICE OF NIS, EUROPEAN, MIDDLE AND SOUTH ASIAN AFFAIRS 
  DRL/NEMS Director Steven Coffey  7802          647-4859 
  Deputy Director Mary Daly  7802                647-1458 
OFFICE OF MULTILATERAL AFFAIRS  DRL/MLA 
  Director Josiah Rosenblatt  7802               647-1385 
  Deputy Director (UNGA, UNSC, ECOSOC, UNHRC, OAS) 
      Mirta Alvarez  7802                        647-1255 
OFFICE OF INTERNATIONAL LABOR AFFAIRS  DRL/IL 
  Director Paul Hilburn  4827A                   647-3663 
  Deputy Director Alden H Irons  4827A           647-0242 
OFFICE OF EXTERNAL AFFAIRS  DRL/EA 
  Director Charles Henry  4827A                  647-1422 
  Congressional Liaison Carol Glunt Finerty  4827A  647-1472 
  Public Affairs Yehudah Mirsky  4827A           647-1403 
  Issues Analyst David Bernstein  4827A          647-1576 
OFFICE OF ASYLUM AFFAIRS 
  Director James Halmo  SA35 202                 634-6659 
COUNTRY HUMAN RIGHTS REPORTS TEAM  DRL/CRT (Vacant) 
 
INTELLIGENCE AND RESEARCH (INR) 
Assistant Secretary Toby T Gati  6531            647-9176 
  Principal Deputy Assistant Secretary Daniel Kurtzer  647-7826 
  Deputy Assistant Secretary for Analysis 
    C Thomas Fingar  6531                        647-9633 
Deputy Assistant Secretary for Intelligence Policy and Coordination  
Jennifer E Sims  6531                            647-7754 
  Executive Assistant to the Assistant Secretary 
    Henry S Myers  6531                          647-6936 
  Special Assistant Jeffrey Beller  6531         647-9681 
  Special Assistant Joseph Cassidy  6531         647-7346 
OFFICE OF THE EXECUTIVE DIRECTOR  INR/EX 
  Director Clarence E Pegues Jr  6641            647-1080 
  Deputy Director Nancy C. May  6639             647-2084 
  Information Services Division  INR/EX/ISD 
    Chief (Vacant)  6638                         647-5050 
  Budget and Fiscal Office  INR/EX/AR/BF 
    Patricia Sweet  6743                         647-1565 
  Personnel Officer  INR/EX/AR/PER 
    K Steven Halter  6747                        647-6845 
  Security Officer  INR/EX/SD 
    Brad Updegrove  6638                         647-7536 
OFFICE OF POLITICO-MILITARY ANALYSIS AND WARNING  INR/PMW 
  Director Charles J Jefferson  6510             647-8869 
  Current Intelligence Staff  INR/PMW/CIS 
    Chief Donald Wells  6510                     647-6955 
  INR Watch Office  6510                         647-8710 
  Regional Forces Division  PMW/RF 
    Chief Randall T Elliott  6510                647-7349 
  Theater Forces Division  INR/PMW/TF 
    Chief Gary B Crocker  6510                   647-8159 
OFFICE OF STRATEGIC & PROLIFERATION AFFAIRS  INR/SPA 
  Director Gary D Dietrich 6526                  647-8216 
  Missiles and Space Division  INR/SPA/MSD 
    Chief Allen W Locke  6526                    647-8216 
  Advanced Technology Division  INR/SPA/ATD 
    Chief (Vacant)  6526                         647-8230 
  Nuclear Technology Division  INR/SPA/NTD 
    Chief (Vacant)  6526                         647-8230 
OFFICE OF ANALYSIS FOR AFRICA  INR/AA 
  Director Vincent J Farley  4536                647-7331 
  West, East, & Central Africa Division  INR/AA/WEC 
    Chief Randall R Lecocq  4536                 647-7698 
  Southern Africa Division  INR/AA/S 
    Chief Richard Ristaino  4536                 647-7150 
OFFICE OF ANALYSIS FOR EAST ASIA AND THE PACIFIC  INR/EAP 
  Director Paula Causey (Acting)  8840           647-1338 
  China Division - INR/EAP/CH 
    Chief John K Bauman  8840                    647-2109 
  NE Asia Division - INR/EAP/NA 
    Chief Robert L Carlin  8840                  647-4766 
  SE Asia Division - INR/EAP/SEA 
    Chief Paula Causey  8647                     647-2061 
OFFICE OF ECONOMIC ANALYSIS  INR/EC 
  Director Joseph A B Winder  8722               647-2215 
  Economic Security and Competitiveness Division INR/EC/ESC 
    Chief (Vacant)  8722                         647-2215 
  Development and Resources Division  INR/EC/DR 
    Chief David R Konkel  8448                   647-4789 
  Markets in Transition Division  INR/EC/MT 
    Chief John T Danylyk  8646                   647-8082 
OFFICE OF ANALYSIS FOR EUROPE AND CANADA  INR/EUC 
  Director Bowman H Miller 4644                  647-9214 
  Atlantic and Central Europe Division  INR/EUC/ACE 
    Chief Thomas K Wukitsch  4665                647-8182 
  Mediterranean and Balkan Division  INR/EUC/MB 
    Chief Tom Wolfson  4743                      647-2877 
  Regional Analysis Division  INR/EUR/RA 
    Chief Robert W Hansen  4741                  647-8182 
OFFICE OF THE GEOGRAPHER AND GLOBAL ISSUES  INR/GGI 
  Director William B Wood  8742                  647-2021 
  Cartography and Boundary Analysis Division  INR/GGI/CBA 
    Chief Bradford L Thomas  8748                647-2250 
Environment and Sustainable Development Division  INR/GGI/ESD Chief  
Rodney Huff  8732                                736-7910 
United Nations and Humanitarian Concerns Division  INR/GGI/UNHC 
    Chief Lee Schwartz  8749                     647-1988 
OFFICE OF ANALYSIS FOR INTER-AMERICAN AFFAIRS  INR/IAA 
  Director Robert Homme  8666                    647-2229 
  Middle America-Caribbean Division  INR/IAA/MAC 
    Chief David G Smith  8666                    647-2229 
  South America Division  INR/IAA/SA 
    Chief James E Buchanan  8727                 647-2229 
OFFICE OF ANALYSIS FOR NEAR EAST AND SOUTH ASIA  INR/NESA 
  Director George S Harris  4634                 647-8397 
  Arab-Israeli States Division  INR/NESA/AI 
    Chief Haywood Rankin  4634                   647-9446 
  North Africa and Arabian Peninsula Division  INR/NESA/NA 
    Chief Wayne White  4634                      647-8412 
  South Asia Division  INR/NESA/SOA 
    Chief Walter Andersen (Acting)  4634         647-8574 
OFFICE OF PUBLICATIONS  INR/PUB 
  Director Harlan Robinson  6510                  647-9039 
OFFICE OF ANALYSIS FOR RUSSIA AND EURASIA  INR/REA 
  Director Randolph Bell  4758                   647-5642 
Regional Analysis and Eastern Republics Division  INR/REA/RAE  
  Chief John Parker  4846                        647-8034 
  Russia Division  INR/REA/RD 
    Chief Jack Sontag  4843                      647-9204 
  Western Republics Division  INR/REA/WR 
    Chief Wayne Limberg  4754                    647-9201 
EXTERNAL RESEARCH STAFF  INR/RES 
  Director Kenneth E Roberts  6841               736-4386 
OFFICE OF INTELLIGENCE LIAISON  INR/IL 
  Director (Vacant)  6635                        647-1505 
  Deputy Director Jon Gibney  6635               647-1505 
  Biographic Division  INR/IL/B 
    Coordinator Diane Yancy  6635                647-1730 
    Assistant Elissa Pitterie  6635              647-3831 
  Control Division  INR/IL/CO 
    Chief Allen Kitchens  8667                   647-7400 
  Graphics Division  INR/IL/GR 
    Chief Douglas Thomas  6510 
  Foreign Maps Procurement Program Staff  INR/IL/FMPP 
    Coordinator Doug Naquin  6510                647-0319 
    Deputy (Vacant)  6841                        647-8134 
  Maps & Procurement Division  SA19 INR/IL/M 
    Chief Sharron K Ballante  SA19               834-1104 
  Publications Division  INR/IL/P 
    Chief David K Ross  6510                     647-3371 
OFFICE OF INTELLIGENCE COORDINATION  INR/IC 
  Director Maurice Parker  6751                  647-7679 
  Deputy Director John McKennan  6751            647-8357 
OFFICE OF INTELLIGENCE RESOURCES  INR/IRE 
  Director Richard E Curl  2737A                 647-1344 
  Deputy Director Joan H Downs  2737A            647-1344 
  Collection Guidance Center  INR/IRE/CGC 
    Chief Peter Modley  6510                     647-8651 
OFFICE OF TERRORISM AND NARCOTICS ANALYSIS 
  Director Mark Steinitz  6510                   647-6812 
INTER-AMERICAN AFFAIRS (ARA) 
Assistant Secretary Alexander F Watson  6263     647-5780 
  Executive Assistant Charles Shapiro  6263      647-5811 
  Principal Deputy Assistant Secretary Michael Skol  6263  647-8562 
    Secretary Bernardine Phillips  6263          647-8562 
  Deputy Assistant Secretary for South America 
    Edward A Casey  6263                         647-6754 
    Secretary Annette Perrin  6263               647-6755 
  Deputy Assistant Secretary for Mexican Affairs 
    Arturo Valenzuela 6263                       647-8387 
    Secretary Katherine L Baker  6263            647-8387 
  Deputy Assistant Secretary for Central America 
    Anne Patterson 6263                          647-8369 
    Secretary Patricia Broe  6253                647-8370 
  Staff Assistant Patricia Keegan  6258          647-9227 
  Staff Assistant Jeff Pyatt  6258A              647-5195 
  Staff Assistant Ann Baker  6258A               647-8564 
  Senior Assistant Richard Nuccio  6253          647-7024 
  Special Adviser Michele A Manatt  6253         736-4709 
  Secretary Angela M Frias  6253                 647-7024 
  Military Assistant to the  Assistant Secretary 
    Col Raul Colon 6913                          647-9209 
OFFICE OF THE EXECUTIVE DIRECTOR 
  Executive Director James A Weiner  3260        647-3318 
    Secretary Vicki Shaw  3260                   647-3319 
  Deputy Executive Director Anita Booth  3260    647-4456 
    Secretary Johnnie Duncan  3260               647-4457 
  Post Management Officers 
    Allan W Erlandsen  3260                      647-3336 
    Bessy Bray  3260                             647-4458 
    Ann Ganzer  3260                             647-4436 
    Jose Garcia-Frias  5914                      647-4781 
    Winkle Nemeth  3260                          647-4357 
    Tracey Y Jacobson  3260                      647-4473 
  Financial Management 
    Charles H Grover  3260                       736-7354 
    Barbara Rice  3260                           647-4422 
    Carol Turner  3260                           736-7774 
    Morgan Byrnes  3260                          647-4433 
  Administration 
    Administrative Officer James C Murray  3260  647-2794 
    Personnel Officer Sharon Hardy  3260         647-3685 
    Computer Specialist Sharon Otto  3260        647-4478 
PERMANENT MISSION OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO  
THE ORGANIZATION OF AMERICAN STATES  ARA 
U.S. Permanent Representative Harriet C Babbitt  6494  647-9376 
  Deputy United States Permanent Representative 
      Sarah R Horsey-Barr  6494                  647-9422 
    Policy Adviser Mark Feierstein  6494         647-9378 
    Policy Adviser Peter A Quilter  6489         736-4764 
    Senior Political Adviser William W Milan  6494  647-9483 
    Political Adviser David E Lindwall 6494      647-9916 
    Senior Economic Adviser Lee M Peters  6494   647-9482 
    Economic Adviser Susan Peronin  6494         647-9907 
    International Organizations/Budget Adviser 
      Joan E Segerson  6917                      647-9914 
    Education, Science, and Special Organizations Adviser 
      Margarita Riva-Geoghegan  6917             647-9913 
    Mission Coordinator Jay A Rini  6917         647-9912 
    Documents Officer Maureen U Bader  6917      647-8650 
    Administrative Assistant Thomasine Zachary  6917  647-9915 
OFFICE OF POLICY PLANNING COORDINATION AND PRESS  ARA/PPC/P 
  Director Lino Gutierrez  6913                  647-9192 
    Deputy Director Roberta Jacobson  6913       647-9492 
    Press and Public Affairs Officer Lee McClenny  6913  647-4726 
OFFICE OF PRESS AND PUBLIC AFFAIRS  ARA/P 
  Public Affairs Specialist (Vacant) 5913        647-4726 
OFFICE OF REGIONAL ECONOMIC POLICY  ARA/ECP 
  Director John Harrington Jr  3234              647-2079 
    Deputy Director Stephen Thompson  3234       647-2323 
OFFICE OF ANDEAN AFFAIRS  ARA/AND 
  Director John R Dawson  5906                   647-1715 
    Deputy Director Thomas F. Foulger  5906      647-1715 
OFFICE OF BRAZILIAN AND SOUTHERN CONE AFFAIRS 
  Director (Vacant)  5911                        647-9407 
  Deputy Director John D Caswell  5911           647-6541 
OFFICE OF CARIBBEAN AFFAIRS  ARA/CAR 
  Deputy Director Robert Millspaugh  4908        647-2620 
OFFICE OF CUBAN AFFAIRS  ARA/CCA 
  Director Dennis Hays  3250                     647-9272 
  Deputy Director Nancy Mason  3250              647-9273 
OFFICE OF CENTRAL AMERICAN AFFAIRS AND  
PANAMANIAN AFFAIRS  ARA/CEN/PAN  
  Director John Hamilton  4915                   647-4010 
  Deputy Director Hugh V Simon, Sr.  4915        647-4945 
  Deputy Director Gary Maybarduck  4915          647-4961 
  Deputy Director Ronald Kirkpatrick 4909        647-4986 
OFFICE OF MEXICAN AFFAIRS  ARA/MEX 
  Director Richard C Felder  4258                647-9894 
  Deputy Director Francis T Scanlan  4258        647-9292 
  US-MEXICO BORDER AFFAIRS UNIT 
    Border Coordinator Stephen Gibson  4258      647-8529 
    Border Affairs Officer Victor Vockerodt  4258  647-8529 
    International Boundary and Water Commission (IBWC) 
    Officer in Charge Paul E Storing  4258       647-8529 
INTERNATIONAL NARCOTICS AND CRIME (INC) 
Assistant Secretary Robert S Gelbard  7333       647-8464 
  Personal Assistant Joy Brock  7333             647-8464 
  Principal Deputy Assistant Secretary 
    Cresencio S Arcos Jr  7333                   647-6642 
    Secretary Claudia Reppert  7333              647-6642 
  Deputy Assistant Secretary Jonathan M Winer  7333  647-6643 
    Secretary Christine Samuel  7333             647-6643 
  Staff Assistant Bette Warfield  7333           647-9635 
  Staff Assistant Yvonne Schneider 7333          647-7399 
  Senior Advisor Robert Sims  5819               736-4375 
OFFICE OF THE CONTROLLER/EXECUTIVE DIRECTOR 
  Controller/Executive Director Michael W. S. Ryan  3418  647-3450 
  Program Operations and Analysis Division 
    Chief Stephanie Deaner  3418                 647-4867 
    Budget Officer George J Recachinas 3418      647-4867 
    Personnel Officer Evelyn Green-Smith  3418   647-4879 
    Administrative Officer Antoinette S Minor  3418  647-3585 
  Management Systems Division 
    Chief Timothy E Henderson  3418              647-1918 
OFFICE OF PROGRAM MANAGEMENT  INL/P 
  Director John Nix  7811                        647-9090 
  Asian/African Division Chief Douglas K Rasmussen  7811  647-5092 
  Americas Caribbean Division Chief Dianne Graham  7811  647-7097 
  South American Division Chief Ralph Buck  7811  647-8727 
OFFICE OF TRANSNATIONAL ISSUES  INL/T 
  Director Vittorio  3422                        647-8446 
  Global Support Division Chief David F Rogus  3422  647-8446 
  Aviation Liaison Division Chief Robert Etheridge  3422  647-8404 
  Airwing Division Chief John A McLaughlin  3422  647-8446 
OFFICE OF POLICY, PLANNING AND COORDINATION  INL/PC 
  Director William R Brownfield  7334            647-0457 
  Press and Public Affairs Susan Snyder (Acting)  7334  647-0453 
OFFICE OF INTERNATIONAL CRIMINAL JUSTICE 
  Director Robert Perito  5819                   736-4551 
  Criminal Justice Programs Chief Sally Brandel  5819  736-4555 
  Organized Crime Division 
    Chief Ross Rodgers  4831                     736-4556 
  Liaison Officers 
    CIA Lloyd Armstead  3422                     647-5129 
    Coast Guard Bradley Niesen  7811             647-7848 
    Coast Guard Robert Rzemieniewski 7811        647-9008 
    Customs Kent Peterson  3422                  647-5726 
    DEA James Mittica  7811                      647-5092 
    DOD David J Hunt  7811                       647-9090 
    Justice Charles Harrison                     736-4380 
    USIA James Dandridge  7811                   647-8984 
INTERNATIONAL ORGANIZATION AFFAIRS (IO) 
Assistant Secretary Douglas J Bennet             647-9600 
  Special Assistant William H White Jr  6323     736-4348 
Principal Deputy Assistant Secretary George F Ward Jr  6323 647-9602  
Deputy Assistant Secretary Melinda L Kimble  6323  647-9604 
  Deputy Assistant Secretary Harold S Fleming  6323  647-9431 
  Staff Assistant Matthew A Weiller  6323        647-5153 
  Staff Assistant Ann-Catherine G Blank  6323    647-5153 
  Staff Assistant Marlene M Rife  6323           647-9490 
OFFICE OF UN POLITICAL AFFAIRS  IO/UNP 
  Director Joseph C Snyder  6334                 647-2392 
  Deputy Director Clayton F Ruebensaal Jr  6334  647-0046 
  Deputy Director Ann K Korky  6334              647-2641 
OFFICE OF PEACEKEEPING AND HUMANITARIAN OPERATIONS  IO/PHO 
  Director John S Brims  5323                    736-7733 
  Deputy Director (Vacant)  5327                 736-2708 
  Deputy Director William M Bartlett  5323       736-7732 
OFFICE OF THE EXECUTIVE DIRECTOR  IO/EX 
  Executive Director J Michael O'Brien  1509     647-9326 
  Deputy Executive Director Sheldon Yuspeh  1509  647-9326 
  Post Management Officer Joleen A Schweitzer  1427  647-1662 
  Personnel Officer Audrey P Mayo  1427          647-1662 
  Budget Officer Charles E Watkins  1427         647-3511 
  Information Systems Officer Charles H Stange  1511  647-7992 
OFFICE OF ECONOMIC AND SOCIAL AFFAIRS  IO/ESA 
  Director Kevin J McGuire  5331                 736-7790 
  Deputy Director John P McGuinness  5331        736-7790 
Officer-in-Charge of Human Rights Affairs  
  Beverly Zweiben  5331                          647-1155 
  Officer-in-Charge of UNCTAD (Vacant)  5327     647-2506 
  Officer-in-Charge of International Women's Affairs 
    Sharon B Kotok  1318                         647-3128 
  Office-in-Charge of Social Issues  5331 
    Margaret J Pollack  5331                     647-1155 
OFFICE OF TECHNICAL SPECIALIZED AGENCIES  IO/T 
  Director Joel S Spiro  5336                    647-2330 
  Officer-in-Charge of Health and Transportation Programs 
    Neil A Boyer  5336                           647-1044 
  Officer-in-Charge of Industrial and Communications Programs 
    Betsy Anderson  5336                         647-4196 
  Officer-in-Charge of UNESCO and Scientific Programs 
    Raymond E Wanner  5336                       647-2752 
OFFICE OF INTERNATIONAL DEVELOPMENT ASSISTANCE  IO/D 
  Director Ralph E Bresler  5328                 647-1269 
  Deputy Director Walter H Manger  5328          647-1269 
OFFICE OF POLICY, PUBLIC AND CONGRESSIONAL AFFAIRS  IO/PPC 
  Director David Crane Halsted  4334A            647-6887 
  Public Affairs and International Athletics 
    Donna Gigliotti  4334A                       647-6400 
  Program Planning Susan S Poulin  4334A         647-6818 
  Research Information Specialist Flora M Evon  3428  647-7993 
OFFICE OF UN SYSTEM ADMINISTRATION  IO/S 
  Director John D Fox  4808                      647-6424 
  Deputy Director M Deborah Wynes  4808          647-6424 
  UN System Coordination Lawrence T Springer  4804  736-4824 
UN Employment Information and Assistance  
  George Salvatierra 4808                        736-4825 
  UN System Budget Teresa D Hobgood 4808         647-8270 
  UN System Personnel Policy Lynette M Podolsky 4808  647-6396 
  UN Peacekeeping Budget Charles R. Casper Jr. 4808  647-6424 
OFFICE OF INTERNATIONAL CONFERENCES  IO/OIC 
  Director Frank R Provyn                        647-6875 
  Chief, International Conferences Program Division 
    David A. Peterson, Jr.  1517                 647-6874 
  Chief, International Conferences Administrative Division 
    John H Dieffenderfer  1428A                  647-1754 
    Deputy Chief Kathleen A Stemplinski  1428A   647-1771 
OFFICE OF THE LEGAL ADVISER (L) 
Legal Adviser Conrad K Harper                    647-9598 
  Principal Deputy Legal Adviser Michael J Matheson  6419  647-8460 
  Deputy Legal Adviser James H Thessin  6419     647-8460 
  Deputy Legal Adviser Jamison M Borek Selby  6423  647-7942 
  Deputy Legal Adviser Jonathan B Schwartz  6420  647-5036 
  Counselor on International Law (Vacant)  6423  647-7990 
  Special Assistant Jack Chorowsky  6419         647-5036 
  Staff Assistant Linda Jorgensen  6420          647-9417 
OFFICE OF THE EXECUTIVE DIRECTOR  L/EX 
  Executive Director Robert J McCannell  5519    647-8323 
  Deputy Executive Director Mary C Radnoti  5519  647-8323 
  Law Librarian Randall J Snyder  6422           647-1146 
  Program Analysis Officer Sharon K Fulwider  5519  647-8323 
  Information Systems Manager Peter T DiMichele  5519  647-8323 
ASSISTANT LEGAL ADVISERS  L/AF 
  African Affairs Ted A. Borek  6420             647-4110 
Buildings and Acquisitions L/BA Dennis J Gallagher  SA6 610 516-1535  
Consular Affairs  L/CA Catherine Brown  5527A    647-4415 
  International Claims and Investment Disputes  L/CID 
    Ronald J Bettauer SA9 402                    632-7810 
  East Asian and Pacific Affairs  L/EAP 
    James G Hergen  5527A                        647-3044 
  Economic, Business and Communications Affairs  L/EBC 
    Joan E. Donoghue  6420                       647-5242 
Educational, Cultural and Public Affairs Ely Maurer  5429 L/ECP 647-5154  
Ethics and Personnel  L/EP Peter Olson  4427A    647-4646 
European and Canadian Affairs  L/EUR Todd F Buchwald  5515A 647-6295  
Human Rights and Refugees  L/HRR David P Stewart  5425  647-9328 
  Inter-American Affairs  L/ARA T Michael Peay  5515A  647-6328 
Law Enforcement and Intelligence  L/LEI  
  Robert K Harris  5419A                         647-7324 
   Legislation and General Management  L/LM 
    Mary Beth West  5425                         647-5154 
  Near Eastern & South Asian Affairs  L/NEA 
    David S Abramowitz (Acting)  4427A           647-4446 
Oceans, International Environmental and Scientific Affairs  L/OES 
    Susan Biniaz  6420                           647-1370 
  Private International Law  L/PIL Peter H Pfund  SA9 501  653-9851 
  Politico-Military Affairs  L/PM Edward R Cummings  6429  647-7838 
  Special Functional Problems  L/SFP Timothy E Ramish  5420  647-1074 
  Treaty Affairs  L/T Robert E Dalton  5420      647-2044 
  United Nations Affairs  L/UNA Bruce C Rashkow  5425  647-6771 
BOARD OF APPELLATE REVIEW  L/BAR 
  Chairman Alan G James  SA9 207                 653-5089 
LEGISLATIVE AFFAIRS (H) 
Assistant Secretary Wendy R Sherman              647-4204 
  Personal Assistant Margo Morris  7261          647-4204 
  Deputy Assistant Secretary Brian Dean Curran  7261  647-1050 
  Deputy Assistant Secretary (Senate) Barbara Larkin  7261  647-1048 
  Deputy Assistant Secretary (House)  Valerie Mims  7261  647-1050 
  Deputy Assistant Secretary Meg Donovan  7261   647-1048 
  Senior Policy Advisor Lucie Lehmann  7261      647-2631 
  Special Assistant David Henifin  7261          647-1712 
  Special Assistant Stephanie Miley  7261        647-1712 
 
 
OFFICE OF LEGISLATIVE MANAGEMENT 
  African Affairs Janean Mann  7251              647-8732 
  Consular Affairs and Population Wanda Nesbitt  7251  647-8728 
  East Asian and Pacific Affairs Keith McCormick  7261  647-8722 
  Economics and Information Policy James Schollaert  7251  647-8728 
  Economics and Trade Bobbie Schorr  7251        647-8728 
  European Affairs Tom Robertson  7261           647-8722 
  Human Rights Susan Kakesako  7251              647-8732 
  Inter-American Affairs Maria Velez  7251       647-8732 
  Intelligence and Political Military James Lande  7251  647-8728 
  International Operations and Legal Jim Melville  7251  647-8728 
  Management Susan Andross  7251                 647-8802 
  Narcotics and Crime Wayne Miele  7261          647-8722 
  Near East and South Asia David Gillette  7251  647-8802 
  New Independent States Kathy Kavalec  7251     647-8802 
  Ocean and Environmental Affairs James Seevers  7251  647-8732 
  Personnel and Office Foreign Missions   
    Linda Belton  7251                           647-8802 
  Political Military and Arms Control Terri Lodge  7251  647-8728 
  Foreign Aid Legislation: Appropriations, Budget and Authorizations 
    Senior Advisor Robert Hopper  7261           647-2135 
    (House) Carl Raether  7261                   647-2135 
    (Senate) Will Davis  7261                    647-2135 
OFFICE OF LEGISLATIVE OPERATIONS 
  Director Mary Haines  7260                     647-1714 
  Administrative Officer Ann Nazzaro  7260       647-1903 
  Congressional Services Julie Norton  5917      647-4463 
  Nominations Loretta Oliver  5917               647-3436 
  Congressional Inquiries Roxanne Reed  7260     647-2163 
  Congressional Correspondence: Chief Paul Rademacher  5917  647-1614 
  Congressional Travel: Terry Patin  7251        647-8358 
MEDICAL SERVICES (M/DGP/MED) 
  Medical Director, Elmore F Rigamer M.D         647-3484 
  Deputy Medical Director for Clinical Services  647-3485 
    Laurence G Brown M.D.  2906 
  Deputy Director for Health Systems Administration 
    Lawrence A Biro Ed.D  2906                   647-3617 
  Health Care Programs Stuart C Scheer M.D.  2906  647-9698 
  Environmental Health and Preventative Medicine 
    Douglas C Proops M.D.  3235                  647-5337 
  Examination Clinic John Williams M.D.  2906    647-2872 
    Examination Clinic Appointments  2906        647-3642 
  Foreign Service Nurse Programs Kumiko Cross FNP  2906  647-8122 
  Foreign Programs Steven Johnson M.D.  2906     647-8122 
  Health Units John Keyes M.D.  2313             647-2546 
    Health Unit (Main State)  2313               647-2546 
    Health Unit (NFATC) E  SA42 1110             302-7450 
    Health Unit (USIA)  M-18                     619-4507 
Health Education Coordinator Nellie Clemons-Green  2313  647-2546  
Medical Clearances John A Aldis M.D.  2911       647-3053 
    Tropical Medicine Martin S Wolfe M.D.  2916  647-3401 
    Mental Health Programs Esther P Roberts M.D.  2911  647-2868 
    Clinical Psychiatry Christine Bieniek M.D.  2909  647-2869 
    Alcohol Awareness George Sweeney  3818       647-1843 
    Employee Consultation Service Anne Weiss  3243  647-4929 
  Administrative Maria C Melchiorre  2906        647-3617 
    General Services Deborah Rush  B235          647-3527 
    Personnel Rita Torchia  2906                 647-3617 
    Systems Information Nils Swanson  2911       647-6895 
    Medical Claims William Cook  2262            647-3606 
  Budget (Vacant)  2262                          647-3637 
  Program Analysis Elmer R Higgs  2906           647-3617 
NEAR EASTERN AFFAIRS (NEA) 
Assistant Secretary Robert H Pelletreau          647-7209 
  Principal Deputy Assistant Secretary David Welch  6242  647-7207 
  Deputy Assistant Secretary Arthur H Hughes  6242  647-7166 
  Deputy Assistant Secretary Toni G Verstandig  6244  647-7170 
  Staff Assistant Kevin Briscoe  6242            647-7215 
  Staff Assistant Victor Hurtado  6242           647-7216 
  Public Affairs Adviser Deborah Jones (Acting)  6243  647-5150 
OFFICE OF THE EXECUTIVE DIRECTOR  NEA/SA/EX 
  Executive Director James Van Laningham  4245   647-3269 
  Deputy Executive Director (Vacant)  4245       647-2904 
  Chief Budget Officer Timothy Healy  4245       647-2894 
  Supervisory Post Management Officer Larry Corbett  4249A  647-4895 
  Post Management Officers 
    Katherine Millard  4249A                     647-1411 
    Norman Milford  4249A                        647-4889 
    Edward Harkness  4249                        647-2605 
    Paul Churchill  4249A                        647-4882 
  Administrative Officer-Domestic Support 
    Sandra Wenner-Yeamen  4253                   647-1687 
  Administrative Officer-Overseas Assignments 
    Howard Van Vranken  4245                     647-2821 
  Domestic Personnel Officer Donald E Hibbard  4249A  647-2782 
LEBANON, JORDAN, SYRIA AFFAIRS  NEA/ARN 
  Director Pete Martinez  6250                   647-2670 
  Deputy Director Laura Kennedy  6250            647-4453 
SAUDIA ARABIA, KUWAIT, BAHRAIN, QATAR, OMAN, UAE, YEMEN AFFAIRS NEA/ARP 
  Director Margaret Dean  4224                   647-6184 
  Deputy Director Gerald Feierstein  4224        647-6563 
EGYPT AFFAIRS 
  Director Richard Jones  6251                   647-2365 
  Deputy Director Frank Urbancic  6251           647-2802 
ISRAEL & ARAB-ISRAELI AFFAIRS  NEA/IAI 
  Director Donald Bandler  6247                  647-3672 
  Deputy Director Richard Roth  6247             647-3930 
ALGERIA, LIBYA, MORROCCO, TUNISIA AFFAIRS  NEA/MAG 
  Director Stephen Buck  5250                    647-4679 
  Deputy Director Edward Vazquez  5250           647-4675 
IRAN AND IRAQ 
  Director David Litt  4515                      647-5692 
  Deputy Director Frances Culpepper  4515        647-6111 
REGIONAL AFFAIRS  NEA/RA 
  Director Richard LeBaron  5252A                647-4589 
  Deputy Director James Jeffrey  5252A           647-4589 
  Political-Military  NEA/RA/P 
  Political Officer Scott McGehee  5252A         647-1378 
  Political/Military Adviser Col Robert Allen  5252A  647-3014 
  Deputy Political Adviser (Vacant)  5252A       647-3014 
  Special Advisor for Nuclear Affairs Elizabeth Ward  5252A  647-3014 
  Economic/Commercial/Foreign Assistance  NEA/RA/E 
  Economic and Congressional Affairs Adviser 
    Clark Shannon  5252A                         736-7368 
  Commercial and Energy Adviser William Silkworth  5252A  736-7367 
  Negotiations  NEA/RA/N 
    Military Adviser Col Joe Bavaria  5252A      647-4206 
    Political Officer (Vacant)  5253             647-4206 
  Economic & Refugees Jacob Walles  5253         647-4206 
  Arms Control Fred Axelgard  5253               647-4206 
  Environment & Water Charles A Lawson  5252     647-1139 
  Officer-in-Charge Multinational Force and Observers Affairs 
    Robert L Krantz Jr  5252A                    647-4206 
OCEANS AND INTERNATIONAL ENVIRONMENTAL AND SCIENTIFIC AFFAIRS (OES)  
Assistant Secretary Elinor G Constable           647-1554 
  Personal Assistant Lilly Roots-Wiggins  7831   647-1554 
  Special Negotiator William B Milam  7831 
    Special Assistant Eileen Kane  7831          647-0978 
    Special Assistant Jeff Lunstead  7831        647-1561 
  Special Assistant for Congressional Relations 
    Linda A Strachan  7831                       647-3550 
EXECUTIVE DIRECTOR  OES/EX 
  Executive Director John L McGruder  7821       647-3622 
  Deputy Director Austin P McHale  7821          647-4346 
  Financial Management Division Philip Anstead  7821  647-2906 
  Information Management Division Michael Bishton  7821  647-4349 
  Personnel Management Division Patricia Miller  7821  736-7372 
  Policy Support Division Michael V McCabe  7821  736-7376 
ENVIRONMENT AND DEVELOPMENT (OES/E) 
  Deputy Assistant Secretary Rafe Pomerance  7825  647-2232 
  Office of Environmental Protection  OES/ENV 
    Director Day Mount  4325                     647-9266 
    Deputy Director Robert Ford  4325            647-9312 
  Office of Ecology and Terrestrial Conservation  OES/ETC 
    Director Robert Pringle  4325                647-2418 
    Deputy Director Peter Kaestner 4325          647-3367 
  Office of Global Change  OES/EGC 
    Director Daniel A Reifsnyder  4329A          647-4069 
    Deputy Director Lee Graham  4329A            647-2467 
    Man and the Biosphere  OES/EGC/MAB 
      Director Roger E Soles  SA44               466-1937 
OCEANS  OES/O 
  Deputy Assistant Secretary David A Colson  7829  647-2396 
  Office of Oceans  OES/OA Director Richard T Scully  5801  647-3262 
  Polar Affairs Division  OES/OA/PA 
    Robert Senseney  5801                        647-3262 
  Marine Science and Technology Affairs Division  OES/OA/MST 
    William A Erb  5801                          647-0239 
  Marine Law and Policy Division  OES/OA/MLP 
    Maureen Walker  5801                         647-9098 
  Office of Marine Conservation OES/OMC 
    Director Larry L Snead  5806                 647-2335 
    Deputy Director Brian S Hallman  5806        647-2335 
SCIENCE TECHNOLOGY AND HEALTH AFFAIRS  OES/S 
  Deputy Assistant Secretary Anne K. Solomon  7831  647-3004 
  Office of Science, and Technology, and Health  OES/STH 
    Director Ed Malloy  7820                     647-2841 
  Deputy Director, Science Space and Multilateral Cooperation 
    Ralph L Braibanti  7820                      647-2433 
  Deputy Director Technological Competitiveness and Health 
    Anthony F Rock  7820                         647-4542 
Office of Cooperative Programs Director Ronald D. Lorton  4330647-2958  
Middle East, Asia and Pacific Rim Division  OES/SCP/MAPR 
    Fabio Saturni  4330                          647-3701 
  Western Hemispheric and NIS Affairs Division  OES/SCP/WNIS 
    David Bleyle  4330                           647-3253 
PERSONNEL (M/DGP) 
Director General of the Foreign Service and Director  
  of Personnel Genta Hawkins Holmes  6218        647-9898 
    Special Assistant Eva D Henderson  6218      647-9280 
    Special Assistant Lewis Lukens  6218         647-5275 
  Deputy Assistant Secretary A Peter Burleigh  6218  647-9438 
  Deputy Assistant Secretary Ruth A Whiteside  6218  647-5152 
  Deputy Assistant Secretary Linda P. Massaro  6218  647-5942 
  Board of the Foreign Service  M/DGP/BFS 
    Executive Secretary Lewis Lukens  6218       647-5275 
POLICY COORDINATION STAFF  M/DGP/PC 
  Director Marianne M. Myles                     647-2675 
  Congressional Relations Jackie Hill  6217      647-2675 
  Personnel Management Specialist Alfred Q Carroll  6217  647-2675 
  Chief Labor-Management Negotiator  M/DGP/LM 
    William E Struck  6217                       647-2675 
  Assistant Labor Management Negotiator Susan Moorse  6217  647-2675 
  Lawsuits Working Group 
    Patrick Folan  2317                          647-0409 
    Brent R. Hartley  2317                       647-0409 
FAMILY LIAISON OFFICE  M/DGP/FLO 
  Director Kendall Montgomery  1212A             647-1076 
  Deputy Director Gail Watson Knowles  1212A     647-1076 
  CLO Support Officer Virginia Chandler  1212A   647-1076 
  Education & Youth Officer Syndee Tyson  1212A  647-1076 
  Employment Program & AFMA Coordinator  David Ball  1212A  647-1076 
  Employment Program Assistant Erin Rooney  1212A  647-1076 
  Skills Bank Program Assistant Giselle Conway  1212A  647-1076 
  Publications Coordinator Karen Lundahl  1212A  647-1076 
  Support Services Officer Linda Olesen  1212A   647-1076 
EXECUTIVE OFFICE FOR THE BUREAU OF PERSONNEL  PER/EX 
  Executive Director Patricia A Popovich  3811  647-8118 
  Deputy Director Lawrence Blackburn  3811      647-8118 
  (Personnel)  PER/EX/ADM 
    Chief Angela White  3811                    647-8116 
  (Budget)  PER/EX/ADM 
    Chief Yvonne Williams  3811                 647-8117 
  (Post Assignment Travel)  PER/ADM/PAT 
    Chief Mary Oliver  3811                      647-6026 
  Support Services  PER/ADM/SS 
    Chief Jeanne Topka  3811                     647-5824 
Records Management, Regulations and Research Division  PER/EX/RR 
    Chief Evelyn Manning  1826                   647-3846 
  Information Management  PER/EX/IM 
    Chief Donna Cooper-Stange  1818              647-1264 
GRIEVANCE STAFF  PER/G 
  Director Joanne Lishman  SA36 620              235-9518 
OFFICE OF CIVIL SERVICE PERSONNEL MANAGEMENT  PER/CSP 
  Director Theresa A Manly  2429                 647-7252 
  Executive Resources and Performance Management Division PER/CSP/ERPM 
    Chief Dorothy Flaak  2429                    647-7793 
  Program Development Division  PER/CSP/PPD 
    Chief Robert U Hernandez                     647-7258 
  Personnel Operations Division Chief Ron Whitworth  2429  647-7252 
    Classification Branch Chief Steve Turkel  2429  647-7269 
    Staffing Branch Chief Ida Engelman 2813      647-4247 
OFFICE OF RETIREMENT AND CAREER TRANSITION  PER/RCT/CTC 
  Director Raymond G Robinson  1251             647-9315 
  Deputy Director Norma Kleiber  SA30 350       235-4240 
    Career Transition Center  SA30 350 
      Chief Norma Kleiber  SA30 350             235-4240 
    Retirement Division  PER/RCT/RET 
      Chief Daniel Webber  1251                647-7464 
      Retirement Branch (Team A) Chief (Vacant)  1251  647-9344 
      Retirement Branch (Team B) Chief Patsy L Smith  1251  647-9331 
      Employee Services Branch Chief Camero Johnson  1251  647-9469 
OFFICE OF EMPLOYEE RELATIONS  PER/ER 
  Director Julee A Brand  SA6 431                516-1657 
  Employee Programs/Disability 
    Program Manager S. Donald Youso  SA6 431     516-1664 
    Workers Compensation Anita A Brown SA6 431   516-1664 
  Health Benefits/Insurance Eliza Bethune-King  SA6 431  516-1661 
  Conduct, Suitability and Discipline Staff  PER/ER/CSD 
    Chief Cynthia Dearing (Acting)  SA6 431      516-1674 
  Foreign Service Carl Matthews  SA6 431         516-1837 
Marriage to Foreign Nationals and Expeditious Naturalization Beverly  
Schroeder  SA6 431                               516-1675 
  Regulations Coordinator Charles S. Wackerman  SA6 431  516-1732 
  State Magazine  PER/ER/SMG 
    Editor Sanford Watzman  SA6 431              516-1667 
OFFICE OF CAREER DEVELOPMENT AND ASSIGNMENTS  PER/CDA 
  Director Jennifer Ward  2328                   647-1692 
  Deputy Director Phyllis Villegoureix-Ritaud  2328  647-1693 
  Title and Rank Officer Joann Alba  2328        647-4049 
  Supervisory Technician Ronald M Williams  26A09  647-5706 
  Presidential Appointments Staff PER/CDA/PAS 
    Chief Sharon C Bisdee  26A07                 647-3294 
  Career Development and Training  PER/CDA/CDT 
    Chief Joseph Limprecht  2807                 647-3308 
  Career Mobility Program  PER/CDA/CDT-CM 
    Jeanne Sprott  2815                          647-7306 
  Senior Officer Division  PER/CDA/SO 
    Chief Vincent M Battle  2809                 647-1149 
  Junior Officer Division  PER/CDA/JO 
    Chief Nicholas M William  2419               647-7691 
  Affirmative Action Mid-Level Program Counselor  PER/CDA/CC 
    Janice S Clements  2419A                     647-9659 
  Career Development-Administrative  PER/CDA/A 
    Chief Thomas Widenhouse  2820                647-4432 
Career Development-Information Management Personnel 
  PER/CDA/A/IMS Chief David Yeutter  2820A       647-3158 
  Career Development-DS Security Officers 
    Chief Louis J Kochanek  2817                 647-0255 
  Career Development-Consular  PER/CDA/CON 
    Chief George Lannon  2332A                   647-3333 
  Career Development-Economic  PER/CDA/EC 
    Chief Thomas Robinson  2419                  647-9764 
  Career Development-Political  PER/CDA/POL 
    Chief Martin McLean  2419                    647-9776 
  Career Development-Secretarial  PER/CDA/SEC 
    Chief Susan Tucker  2336  647-9526 
  Assignment Division  PER/CDA/AF (A, AF, M/COMP,  
FBO, FMP, INR, OPR, RAMC (MEXICO)) 
    Chief Frank J Coulter  2830                  647-2884 
  Assignment Division  PER/CDA/ARA (ARA, CA, L, M/DGP, OES) 
    Chief Michael Senko  2336                   647-9575 
Assignment Division  PER/CDA/EAP (CIP, EAP, EB, FSI, MED, RP) Chief  
Sandra R Smith  2332A                           647-3312 
  Assignment Division  PER/CDA/EUR (DS Domestic, EUR, IO) 
    Chief Stephen Smith  26A11                  647-6534 
  Assignment Division  PER/CDA/NEA (C, D, Details, E, H, INM, MDomestic,  
M, M/OFM, NEA, NRRC, OIG, P, PA, PM, S, SA, S/CT, S/CPR, T)  
Chief William A Pierce  2830                     647-3134 
OFFICE OF FOREIGN SERVICE NATIONAL PERSONNEL  PER/FSN 
  Director Robert B Nolan  SA36 510              235-4661 
  Salary and Benefits Management Division  PER/FSN/SB 
    Chief Eric Carroll  SA36 510                 235-4666 
  Classification and Position Management Division  PER/FSN/PCM 
    Chief Robert R West  SA36 510                235-4654 
  FSN Personnel Policy and Regulation Division  PER/FSN/PR 
    Chief Lynn Lyons  SA36 510                   235-4650 
OFFICE OF PERFORMANCE EVALUATION  PER/PE 
  Director James Curtis Struble  2803            647-3414 
  Deputy Director Mario Cantu  2803              647-3414 
  Program Development and Guidance Division 
    Chief Cheryl R Hodge  2803                   647-3413 
  Program Operations Division 
    Chief Jacqueline R Smith  2803               647-3414 
OFFICE OF RESOURCE MANAGEMENT AND ORGANIZATION ANALYSIS 
  PER/RMA Director Alex De La Garza  26A08      647-5591 
  Deputy Director Linda Taglialatela  26A08     647-5554 
  Workforce Planning and Compensation Division 
  PER/RMA/WPC 
    Chief Bill Mullican  26A08                   647-8934 
    Standards and Compensation Branch  PER/RMA/WPC/SC 
      Branch Chief (Vacant)  26A08               647-8934 
    Workforce Planning and Analysis Branch  PER/RMA/WPC/WPA 
      Branch Chief Chet Phillips  26A08          647-8934 
  Resources Planning and Allocation Division  PER/RMA/RPA 
    Chief Gene Batt  26A08                       647-5554 
OFFICE OF RECRUITMENT, EXAMINATION AND EMPLOYMENT  PER/REE 
  Director John Hall  SA15 7314                  875-7252 
  Recruitment Division  PER/REE/REC 
    Chief Marsha E Frost  SA15 7314              875-7253 
    Public Affairs & Correspondence Branch 
      Chief Veda Engel  SA15 7314                875-4910 
    Student Employment Programs Branch 
      Chief Ivonne Cotto  SA15 7802              875-4415 
    College Outreach & Professional Organizations Branch 
      Chief Paul Ashby  SA15 7528                812-2392 
  Examination Division  PER/REE/EXAM 
    Division Chief & Staff Director 
      Jonathan Owen  SA15 7314                   875-7250 
    Application Evaluation Branch  PER/EXAM/EVL 
      Chief Jonathan Owen  SA15 7314             875-7250 
    Foreign Service Assessment Center PER/EXAM/AC 
      Chief Marie Cassell (Acting)  SA15 7104    875-7224 
    Registrar's Branch  PER/REE/EXAM/REG 
      Chief Carolyn Torrence  SA15 7511          875-7211 
  Board of Examiners for the Foreign Service  PER/BEX 
    Executive Director John E Hall               875-7252 
    Staff Director Jonathan Owen  SA15 7314      875-7250 
    Deputy Staff Director and Deputy Executive for USIA 
    Jerri Pudschun  SA15 7314                    875-7210 
POLITICO-MILITARY AFFAIRS (PM) 
Assistant Secretary Thomas E McNamara            647-9022 
  Personnel Assistant Susana C Dawson 7325       647-9022 
  Principal Deputy Assistant Secretary Eric D Newsom  7325  647-9023 
  Special Assistant Paul S Aronsohn  7325        647-5039 
  Staff Assistant David Hanzlik  7325            647-5104 
  Staff Assistant Geoffrey M Odlum  7325         647-5104 
  Staff Assistant Amy D. Lindsey  7325           647-5104 
  Deputy Assistant Secretary for Arms Control  (Vacant) 
  Senior Advisor for Arms Control Michael C. Lemmon  7325  647-9024 
  Deputy Assistant Secretary for  7325A) Nonproliferation 
    Robert J. Einhorn  7325                      647-8699 
  Deputy Assistant Secretary for Exports Controls 
    Martha C. Harris  7325                       647-6977 
  Deputy Assistant Secretary for  7325 Regional Security 
    Frances D. Cook  7327                        647-8698 
  Deputy Assistant Secretary for Burdensharing 
    Ray L. Caldwell  647-0187 
    LTC Dan R. Edgerton USA  7815                647-2187 
  Negotiator for Safe and Secure Dismantlement of  
    Nuclear Weapons James E Goodby  7815         647-0806 
    Executive Secretary Michael Stafford  7815   647-0806 
U.S. Representative to the International Atomic 
  Energy Agency Nelson F Sievering Jr  1480      647-0845 
    Special Assistant Linda S Gallini  1480      647-0187 
  Senior Coordinator Elizabeth G Verville  2835  647-6425 
  Director, Congressional and Public Affairs 
    Robert B. Mantel  7319                       647-6968 
  Nonproliferation & Disarmament Fund 
    Program Director Steven A. Saboe  4831       647-0094 
  Financial Management Officer Thomas P. O'Brien  4831  647-2828 
OFFICE OF THE EXECUTIVE DIRECTOR  PM/EX 
  Executive Director Donald F Patierno  3817     647-1110 
  Deputy Executive Director Robert E Denny  3817  736-7147 
  Budget Officer Craig M White  3817             736-7366 
  Personnel Management Specialist Ellen M. Flanagan  3817  647-1216 
  General Service Officer Richard G Stickels  3817  736-7227 
  Systems Manager James Cleveland  3817          736-7401 
OFFICE OF STRATEGIC POLICY AND NEGOTIATIONS  PM/SPN 
  Director Richard Sokolsky  7418                647-7775 
  Deputy Director (START, SSD, BMD/ABMT, FSU, Nuclear Issues) 
    Gerald Stacy  7418                           647-5034 
  Deputy Director (Nuclear Testing, FSC, CD, CTBT,) 
    Patricia Hanscom  7418                       647-5114 
OFFICE OF ARMS CONTROL AND IMPLEMENTATION  PM/ACI 
  Director David K Nickels  7319                 647-7506 
  Deputy Director (Compliance and Implementation Coordinator) 
    John J. Feeney  7319                         647-5284 
NUCLEAR RISK REDUCTION CENTER  PM/NRRC 
  Staff Director Harold W Kowalski Jr  7635      647-0025 
  Deputy Staff Director Ronald C Williams  7635  647-0025 
OFFICE OF EXPORT CONTROL POLICY  PM/EXP 
  Director William P Pope  2422                  647-4231 
  Deputy Director James A Lewis  2422            647-4231 
  Deputy Director Thomas A Maertens  2422        647-2870 
OFFICE OF DEFENSE TRADE CONTROLS  PM/DTC 
  Director William J Lowell  SA6 200             875-7050 
  Deputy Director Rose Biancaniello  SA6 200     875-7050 
  Deputy Director Michael T Dixon  SA6 200       875-7050 
  Special Assistant Lana Chumley  SA6 200        875-7050 
  Managing Editor Defense Trade News 
    Nadia Brown  SA6 200                         874-7050 
OFFICE OF CHEMICAL, BIOLOGICAL AND MISSILE TECHNOLOGY 
  PM/CBM Director Vann H Van Diepen  7430        647-1142 
  Deputy Director (Chemical and Biological Weapons) 
    Edward W. Kloth, Jr.  7430                   647-1129 
  Deputy Director (Missiles) Kevin K. Maher  7430  647-4930 
OFFICE OF REGIONAL NONPROLIFERATION  PM/RNP 
  Director Joseph M DeThomas  1480               736-7141 
  Deputy Director J Christian Kessler  1480      736-7141 
OFFICE NUCLEAR ENERGY AFFAIRS  PM/NE 
  Director Richard J K Stratford  7828           647-3310 
  Deputy Director Fred McGoldrick  7828          647-4812 
  Deputy Director (Nonproliferation and Export Policy) 
    Eleanor Busick  7828                         647-4812 
  Deputy Director (Safeguards and Technology) 
    Alex R Burkart  7828                         647-4413 
  Deputy Director for Reactor Safety Carol Kessler  2835  647-6425 
OFFICE OF DEFENSE RELATIONS AND SECURITY ASSISTANCE 
  PM/DSRA Director John D Finney Jr  7424        647-8111 
  Deputy Director (Regional Affairs) John F Scott 7424  736-4035 
  Deputy Director (Security Assistance, Arms  
    Transfers & Global Issues)  Robert W Maggi 7424  736-4037 
OFFICE OF INTERNATIONAL SECURITY AND PEACEKEEPING OPERATIONS  PM/ISP  
Director Col Daniel H Layton USA  7428           647-3136 
  Deputy Director (Regional Oversight, PER) -    647-3136 
  Deputy Director (SOCOM, TRANSCOM, Terrorism, LIC, 
    Nuclear Exercises, Air Force Issues, Diplomatic Clearances) 
    Col Fitz Carty USAF  7428                    736-7337 
OFFICE OF REGIONAL SECURITY POLICY  PM/RSP 
  Director Richard A. Davis  7325                736-4777 
  Deputy Director Joseph H. Marty  7319          647-5876 
  Deputy Director Andrew C. Winner  7315A        647-8155 
POPULATION, REFUGEES, AND MIGRATION (PRM) 
Assistant Secretary Phyllis E Oakley             647-7360 
  Executive Assistant Marilyn Shapiro  5824      647-7360 
  Senior Deputy Assistant Secretary Brunson McKinley  5824  647-5822 
  Deputy Assistant Secretary Charles L Sykes  5824  647-5767 
  Coordinator for Population Ellen Marshall (Acting)  5824  647-9718 
  Staff Assistant Margaret Tom  5824             647-8472 
  Office of the Comptroller 
    Comptroller Norman W Runkles  SA1 1215       663-1022 
  Office of the Executive Director 
    Director James F Lawrence  SA1 1251          663-1520 
  Office of Refugee Admissions 
    Director Theresa L Rusch  SA1 1235           663-1047 
    Domestic Operations Chief Anita L Botti  SA1 1239  663-1071 
  Overseas Operations Chief Dewey R Pendergrass 
    SA1 1237  663-1051 Office of Refugee Assistance 
    for Africa, Southeast Asia and the American Republics 
    Director Margaret J McKelvey  SA1 1279       663-1027 
  Office of Refugee Assistance for Europe, the Near East and South Asia 
    Director Michael J Metrinko  SA1 1271  663-1024 
  Office of Policy Director Douglas R Hunter  SA1 1289  663-1077 
  Office of Population Richard Cornelius  SA1 808  663-3293 
SOUTH ASIAN AFFAIRS (SA) 
Assistant Secretary Robin L Raphel               736-4325 
  Deputy Assistant Secretary Timothy Carney  6254  736-4328 
  Staff Assistant George N Sibley  6254          736-4324 
  Senior Advisor Stephen Rickard  6254           736-4331 
  Public Affairs Adviser Leonard Scensny  5246   736-4255 
OFFICE OF THE EXECUTIVE DIRECTOR  NEA/SA/EX 
  Executive Director James Van Laningham  4245   647-3269 
  Deputy Executive Director 
  Chief Budget Officer Timothy Healy  4245       647-2894 
  Supervisory Post Management Officer Larry Corbett  4249A  647-4895 
  Post Management Officer Norman Milford  4249A  647-4889 
  Administrative Officer-Domestic Support 
    Sandra Wenner-Yeamen  4253                   647-1687 
  Administrative Officer-Overseas Assignments 
    Howard Van Vranken  4245                     647-2821 
  Domestic Personnel Officer Donald E Hibbard  4249A  647-2782 
INDIA, NEPAL, SRI LANKA, BHUTAN, MALDIVES AFFAIRS  SA/INS 
  Director Ronald Lorton  5251                   647-2141 
  Deputy Director Ronnie Woody  5251             647-2141 
PAKISTAN, AFGHANISTAN, BANGLADESH AFFAIRS  SA/PAB 
  Director Lee Coldren  5247                     647-7593 
  Deputy Director Christopher W Webster  5247    647-9823 
OFFICE OF SOUTH ASIAN REGIONAL AFFAIRS  SA/RA 
  Director (Vacant)  5246A                       736-4256 
  Deputy Director Leonard F Scensny  5246        736-4255 
AMERICAN FOREIGN SERVICE ASSOCIATION (AFSA) 
President F.A. Tex Harris AFSA HQ, 2101 E Street N.W.  944-5502 
  State Vice President John Todd Stewart  3644   647-8160 
  Director for Membership Janet Hedrick AFSA HQ  944-5510 
  Grievance Counselors AFSA HQ 
    Ava-Lisa F. Macon  SA1 913                   663-3760 
    Audrey F. Chynn  SA1 913                     663-3666 
Foreign Service Journal Editorial Staff AFSA HQ  338-4045 
  Director Labor Management James Yorke  3644    647-8160 
  General Counsel Sharon Papp  3644              647-8160 
  Staff Attorney Colleen Fallon  3644            647-8160 
  Labor Management Representative Peter Gaaserud  3644  647-8160 
  Foreign Service Club                           944-5500 
OFFICE OF THE DIRECTOR (ACDA/D) 
Director John D Holum  5980                      647-9610 
    Chief of Staff Lisa Farrell  5925            647-9610 
    Executive Assistant Victor Alessi  5930      647-9610 
    Special Assistant to the Director Caroleen Nord  5930  647-9610 
    Personal Secretary Nancy Walker  5930        647-9610 
  Executive Secretary  ACDA/D/EX Barbara Starr  5933  647-8478 
Senior Military Advisor  ACDA/D/M  
  Col Charles Ciccolella  4728                   647-1192 
  Science and Policy Advisory Committee  ACDA/D/SPAC 
    Chairman (Vacant) 
  Executive Director Robert Sherman  4930        647-4622 
  Special Representative-CSA  D/SR-CSA 
    James Sweeney  SA1 1415                      663-3547 
OFFICE OF THE DEPUTY DIRECTOR (ACDA/DD) 
Deputy Director Ralph Earle II  5934             647-8463 
  Personal Secretary Elizabeth King 5934         647-8463 
OFFICE OF THE GENERAL COUNSEL (ACDA/GC) 
General Counsel Mary Elizabeth Hoinkes  5635     647-4621 
OFFICE OF CONGRESSIONAL AFFAIRS (ACDA/CA) 
Director Ivo Spalatin  5637                      647-3612 
BUREAU OF MULTILATERAL AFFAIRS (ACDA/MA) 
Assistant Director Lori E Murray  5499           647-5999 
  Deputy Assistant Director Donald Mahley  5499  647-7450 
  Associate Assistant Director Michael Guhin  5499  647-8978 
European Security Negotiations  
  Division Chief (Vacant)  5499                  647-7909 
  Chemical and Biological Policy Division  ACDA/MA/CBP 
    Chief William Staples  5919                  647-5477 
  International Security Negotiations Division 
    Chief Pierce Corden  5499                    647-7909 
U.S. Representative to the Conference on Disarmament 
  ACDA/MA/CD Ambassador Stephen Ledogar          647-5999 
BUREAU OF INTELLIGENCE, VERIFICATION AND INFORMATION SUPPORT (ACDA/IVI) 
Assistant Director Amy Sands  4953               647-5315 
  Deputy Assistant Director O J Sheaks  5643     647-8090 
Verification and Compliance Division Chief 
  Edward Lacey  5741                             647-8091 
  Information Technology and Analysis Division 
    Chief (Vacant)  5726                         647-4695 
  Information Management and Computer Operations Division ACDA/IVI/IMC 
    Chief Glen Johnson  5726                     647-4695 
BUREAU OF STRATEGIC AND EURASIAN AFFAIRS (ACDA/SEA) 
Assistant Director Michael Nacht  4498           647-6566 
  Deputy Assistant Director R Lucas Fischer  4498  647-6567 
  U.S.Representative to the Standing Consultative Commission  
    ACDA/SEA/SCC 
  U.S.Representative to the Special Verification 
    Commission ACDA/SEA/SVC and the Joint Compliance 
    and Implementation Commission ACDA/SEA/JCIC 
    Ambassador Steven E Steiner  5844            647-0928 
  Strategic Negotiations and Implementation Division 
    Chief Karin Look  4487                       647-7907 
  Strategic Transition Division  ACDA/SEA/ST 
    Chief (Vacant)  4484                         647-8253 
  Theater and Strategic Defenses Division  ACDA/SEA/D 
    Chief David Wollan  4495                     647-6586 
BUREAU OF NONPROLIFERATION AND REGIONAL ARMS CONTROL BUREAU (ACDA/NP)  
Assistant Director Lawrence Scheinman  4936      647-3466 
  Deputy Assistant Director Norman Wulf  4936    647-2489 
  Special Representative - NPT 
    Ambassador Thomas Graham Jr  SA1 1415        663-3547 
  Weapons and Technology Control Division  ACDA/NP/WTC 
    Chief Joseph Smaldone  4734                  647-3496 
  International Nuclear Affairs Division  ACDA/NP/INA 
    Chief Michael Rosenthal  4678                647-7326 
  NPT Extention Division Chief Susan Burk  4678  647-1300 
OFFICE OF ADMINISTRATION (ACDA/A) 
Director of Administration Cathleen E Lawrence 5725  647-3442 
  Personnel and General Services and EEO Division 
    Chief Nancy Aderholdt  5722                  647-2034 
  Security Division Chief James Lannon  4923     647-9580 
  Financial Management Division Chief William Amorosa  5731  647-1921 
  Contracts Section Chief Sally Monroe  SA30 250  235-3288 
OFFICE OF PUBLIC INFORMATION (ACDA/PI) 
Director Mary Dillion  5843                      647-8677 

To the top of this page.